Coraz częściej ludzie zastanawiają się, jak dbać o chore jelita. Choroby związane z jelitami są też coraz częstszymi dolegliwościami, przez co zainteresowanie tym tematem znacznie wzrasta. Jak dbać o układ pokarmowy i ten szczególny jego odcinek?

Codzienne spożywanie różnych produktów zawsze wiąże się z tym, że przechodzą one przez nasze jelita. To jeden z bardzo ważnych etapów trawienia, ponieważ w jelitach ostatecznie wchłaniane są wszelkie substancje odżywcze, witaminy, mikro i makroelementy, a także pierwiastki śladowe. Jeśli jelita są w dobrej formie, wchłanianie to jest bardzo skuteczne i przynosi oczekiwane rezultaty. Organizm staje się doskonale odżywiony, a układ pokarmowy i wszelkie inne układy funkcjonują prawidłowo. Co jednak dzieje się, kiedy mamy chorejelita?

Co dzieje się, gdy jelita są w złej kondycji?

Do takich sytuacji dochodzi nadzwyczaj często. Nieodpowiednie odżywianie się, mało produktów wspierających pracę układu odżywczego, a mnóstwo substancji szkodliwych sprawiają, że nasze jelita zaczynają szwankować. Może wówczas dochodzić do wielu nieprzyjemnych schorzeń czy dolegliwości. Najbardziej oczywistymi są te, związane bezpośrednio z układem pokarmowym. Są to zatem wszelkie niestrawności, bóle brzucha, zaparcia, biegunki, wymioty, refluks i wiele innych. Prócz tego, chorejelita są często przyczyną bardziej złożonych problemów zdrowotnych. Może bowiem dochodzić do złego odżywienia organizmu, odporność organizmu może zostać znacznie obniżona, a to już prosta droga do tego, by zacząć chorować na wiele poważniejszych chorób. Ponadto, jeśli organizm nie jest zaopatrywany w odpowiednie substancje odżywcze, nie może również zaopatrywać w te substancje wszystkich organów i narządów w naszym ciele. To z kolei może spowodować wiele chorób tych narządów, niewydolność, a w niektórych przypadkach może dojść do rozwoju komórek nowotworowych. Aby temu zapobiec, koniecznym jest dbanie o stan swoich jelit i rozsądne odżywianie się.

Jak dbać o chore jelita?

Kiedy już dojdzie do tego, że nasze jelita będą w złym stanie, pierwszym co należy zrobić to zmienić dietę. Powinno się zrezygnować zupełnie z produktów zawierających biały cukier, jak i węglowodany proste. Znacznie częściej należy jadać warzywa i owoce, a także kasze, które doskonale wpływają na stan naszych jelit. Pomocne mogą okazać się także produkty zawierające żywe kultury bakterii i odżywiające te dobroczynne bakterie, które zamieszkują nasz układ pokarmowy. W tym celu szczególnie warto spożywać produkty nabiałowe, jak jogurt naturalny czy maślanka lub kefir. Doskonale sprawdzą się również kiszonki, jak kapusta kiszona czy ogórki kiszone. To jedne z najlepszych produktów wspierających bakterie zasiedlające nasz układ pokarmowy. Przy chorych jelitach należy także zrezygnować ze spożywania napojów gazowanych, które maja bardzo niekorzystny wpływ na kondycję jelit. Przy zachowaniu odpowiedniej diety można w mig uporać się z najistotniejszymi dolegliwościami ze strony jelit, a tym samym zadbać o swoje zdrowie.