Jeśli zauważysz, że osoba ci bliska bądź ktoś z Twojego otoczenia może mieć problem z hazardem, porozmawiaj ze swoim lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej na temat oceny lub poszukaj pomocy u specjalisty zdrowia psychicznego – sam lub skieruj tam tą osobę.
Hazard może być zabawną grą jednorazową lub, dla szczęśliwców, sposobem na wygranie tej iluzorycznej puli. Niestety, gracze łatwo mogą stać się obsesyjni i wpaść w nałóg bardzo szybko. Niestety uzależnienie to może zrujnować nie tylko finansowo ale też psychicznie, społecznie a nawet fizycznie.

Hazardzista wymaga pomocy specjalisty

Aby ocenić problem z hazardem, odpowiedni lekarz lub specjalista zdrowia psychicznego prawdopodobnie zada na początku pytania dotyczące nawyków związanych z hazardem. Twój lekarz może zapytać:
Kiedy zacząłeś uprawiać hazard?
– Jak często uprawiasz hazard?
– Jak hazard wpłynął na twoje życie?
– Czy twoi przyjaciele lub członkowie rodziny martwią się twoim hazardem?
– Kiedy uprawiasz hazard, ile zazwyczaj stawiasz na linii?
– Czy próbowałeś sam zrezygnować? Co się stało, kiedy to zrobiłeś?
– Czy kiedykolwiek byłeś źle traktowany z powodu problemu z hazardem?
– Czy jesteś gotowy, aby uzyskać leczenie potrzebne do rozwiązania problemu z hazardem?

Może on również poprosić o zgodę na rozmowę z członkami rodziny lub przyjaciółmi. Jednak przepisy dotyczące poufności uniemożliwiają lekarzowi udzielanie jakichkolwiek informacji bez zgody badanego.
Specjalista poleci też sprawdzić swoje leki i ulotki do nich dołączone. Niektóre leki mogą mieć rzadki efekt uboczny, który powoduje u niektórych ludzi kompulsywne zachowania, w tym hazard. Badanie fizyczne może wskazywać na problemy zdrowotne, które czasami są związane z nałogowym hazardem.
Lekarz wykona ocenę psychiatryczną. Ta ocena zawiera pytania dotyczące określonych symptomów, myśli, uczuć i zachowań związanych z hazardem. W zależności od objawów i symptomów osoba może być oceniona pod kątem zaburzeń zdrowia psychicznego, które czasami są związane z nadmiernym hazardem.

Leczenie uzależnienia od hazardu może być trudne. To częściowo dlatego, że większość ludzi ma trudności z przyznaniem się, że mają problem. Dlatego głównym elementem leczenia jest uznanie a raczej przyznanie się chorego przed sobą, że jest nałogowym hazardzistą.

Terapia

Korzystna w tym przypadku może okazać się terapia zachowań lub terapia poznawczo-behawioralna (polecamy zerknąć na stronę Alma Libre). Terapia behawioralna wykorzystuje systematyczną ekspozycję na zachowanie, którego chcesz się nauczyć, i uczy umiejętności zmniejszania chęci uprawiania hazardu. Terapia poznawczo-behawioralna skupia się na identyfikacji niezdrowych, irracjonalnych i negatywnych przekonań i zastępowaniu ich zdrowymi, pozytywnymi. Pomocna może być również terapia rodzinna.

Leki

Leki stosowane przy tym uzależnieniu to leki przeciwdepresyjne oraz stabilizatory nastroju. Mogą one pomóc w problemach, które często towarzyszą kompulsywnemu hazardowi – takim jak depresja, OCD lub ADHD. Niektóre leki przeciwdepresyjne mogą być skuteczne w ograniczaniu zachowań hazardowych. Leki zwane antagonistami narkotycznymi, przydatne w leczeniu uzależnień, mogą pomóc w leczeniu nałogowego hazardu.

Grupy wsparcia

Niektórzy ludzie uważają, że rozmowa z innymi osobami, które mają problem z hazardem, może być pomocną częścią leczenia. Warto poprosić lekarza, pracownika służby zdrowia lub inne osoby o poradę na temat grup samopomocy, takich jak Anonimowi Hazardziści i inne grupy. Czasami przebywanie i rozmowa z zupełnie obcymi ludźmi, wysłuchanie ich historii oraz problemu pozwala uświadomić sobie powagę sytuacji i to że nie jest się jedyną osobą, która chce sobie poradzić w tym uzależnieniem i wyjść z niego.

Co ważne nawet w trakcie leczenia dana osoba może wrócić do hazardu, zwłaszcza jeśli spędza czas z ludźmi, którzy wciąż uprawiają hazard lub jest w środowisku hazardowym. Jeśli czuje ona, że znów zacznie uprawiać hazard, musi skontaktować się natychmiast ze swoim specjalistą od zdrowia psychicznego lub innym lekarzem aby uniknąć nawrotu.