Podkłady higieniczne to – obok wkładek urologicznych, pieluchomajtek, chłonnej bielizny czy pampersów dla dorosłych – obowiązkowe wyposażenie osób z problemem nietrzymania moczu w stadium zaawansowanym. Produkty tego typu są szczególnie istotne w opiece nad chorymi leżącymi czy osobami z różnymi niepełnosprawnościami, u których pojawia się również inkontynencja. Kiedy stosować podkłady jednorazowe, a w jakich sytuacjach lepiej postawić na podkłady chłonne wielorazowe?

Podkłady higieniczne dla dorosłych mają szerokie zastosowanie, chroniąc przed zmoczeniem i zabrudzeniami miejsca, z których korzysta osoba z NTM. Opiekunowie obłożnie chorych pacjentów używają podkładu do zmiany produktu chłonnego u swoich podopiecznych oraz podczas innych czynności higienicznych. Najczęściej kładzie się podkłady chłonne na łóżko – na noc, by zabezpieczyć materac przed wilgocią lub ewentualnym przemoczeniem go, ale w wielu przypadkach stanowią one także skuteczną ochronę w ciągu dnia. Z pewnością warto przygotować podkłady higieniczne dla seniora z inkontynencją, który nie jest już mobilny i większość czasu spędza w swoim ulubionym fotelu. Stosowanie podkładów ułatwia zachowanie czystości i zmniejsza ryzyko rozwoju bakterii w bezpośrednim otoczeniu osób borykających się z problemem nietrzymania moczu. Najczęściej wybierane są podkłady 60×90 centymetrów, ale wśród tego typu produktów dostępne są różne opcje.

Jednorazowe podkłady higieniczne na co dzień

Jednorazowe podkłady chłonne wykonane są z miękkiej, warstwowej lub rozdrobnionej celulozy, która szybko i dokładnie pochłania wilgoć, równomiernie rozprowadzając ją po całej warstwie chłonnej. Spodnia warstwa zewnętrzna produktu wykonana jest z folii, co zapewnia, że podkład higieniczny nie przesiąka oraz dodatkowo ma właściwości antypoślizgowe ułatwiające korzystanie z niego. Zewnętrzną warstwę wierzchnią podkładu chłonnego stanowi natomiast miła w dotyku włóknina typu Stay-Dry, która zapewnia użytkownikowi poczucie komfortu nawet w sytuacji, w której produkt przyjął już nieco wilgoci.

Dostępne obecnie podkłady chłonne jednorazowego użytku mają różne rozmiary i poziomy chłonności. Podkłady higieniczne 60×90, podkłady 40×60, 60×60 centymetrów i inne oznaczane są, jak większość produktów chłonnych, określoną liczbą kropel na opakowaniu. Im jest ich więcej, tym podkład jest bardziej chłonny, czyli może przyjąć więcej wilgoci w krótszym czasie i dalej pełnić swoją funkcję, a więc skutecznie zabezpieczać daną powierzchnię przed zmoczeniem, a z drugiej strony utrzymywać komfort (poczucie suchości) użytkownika. Podkłady jednorazowe na łóżko bywają wyposażone dodatkowo w specjalne, boczne skrzydełka, które podkłada się pod materac, co pozwala lepiej zamocować produkt na chronionej powierzchni.

Jednorazowe podkłady higieniczne są łatwe w użyciu i przechowywaniu. Kupuje się je w paczkach po kilkadziesiąt sztuk. To rzecz niezbędna na co dzień w przypadku osób z problemami urologicznymi, pacjentów leżących, szczególnie tych ciężko i obłożnie chorych, z niepełnosprawnościami. Służy między innymi jako podkład do zmiany produktu chłonnego czy podkład jednorazowy na łóżko, gdy myje się lub karmi unieruchomioną w nim osobę podopieczną. Ma uniwersalne zastosowanie i skutecznie chroni daną powierzchnię przed zanieczyszczeniem.

MoliCare Premium Mat - podkłady chłonne jednorazowe

Podkłady wielorazowe na łóżko i nie tylko

Poza jednorazowymi podkładami do przewijania czy innych codziennych czynności higieniczno-opiekuńczych wykonywanych przy osobach niemobilnych z zaawansowanym NTM, używa się również swego rodzaju tekstylnych mat higienicznych. To podkłady wielorazowe na łóżko dla dorosłych, które wykonane są z materiału nadającego się do prania. Charakteryzują się wysoką chłonnością i stanowią doskonałe zabezpieczenie materaca, pościeli, powierzchni fotela czy kanapy, z których korzystają osoby z ciężką inkontynencją.

Podkłady wielokrotnego użytku są miękkie, dzięki czemu dają poczucie komfortu osobie, która na nich siedzi lub leży. Warstwa antypoślizgowa, a w niektórych przypadkach także dodatkowe, boczne skrzydełka (do podwinięcia pod materac), zapobiegają przesuwaniu się maty higienicznej, co sprawia, że korzysta się z niej wygodnie, a powierzchnia łóżka lub innego mebla jest cały czas dobrze zabezpieczona. Największą zaletą takich wielorazowych podkładów higienicznych dla dorosłych jest możliwość ich wyprania – mniej więcej do 250 razy, zanim produkt trzeba będzie wymienić na nowy. Pierze się je łatwo, bo można w pralce, suszy szybko, bo można w suszarce. Należy jedynie pamiętać o właściwej temperaturze prania (maksymalnie do 90-95°C), o tym, aby nie stosować środków zmiękczających do tkanin ani silnych detergentów wybielających, oraz nie odwirowywać tych podkładów chłonnych w trybie szybszym niż tysiąc obrotów na minutę.

Podkłady wielorazowe, podobnie jak podkłady jednorazowego użytku, dostępne są w różnych rozmiarach i wariantach o różnym stopniu chłonności. Można je nabyć pojedynczo lub w opakowaniu, w którym znajduje się więcej sztuk, co obniża cenę za taką matę higieniczną. Produkt jest wydajny. Ułatwia opiekę nad pacjentami z NTM i umożliwia utrzymywanie czystości praktycznie przez cały czas. Używa się go na stałe, zabezpieczając w ten sposób przed przemoczeniem łóżko (szczególnie w nocy) lub inne powierzchnie, które tego wymagają.

MoliCare Premium Mat Textile - chłonne podkłady wielorazowe na łóżko

Odkryj więcej produktów chłonnych niezbędnych osobom z problemem nietrzymania moczu.