Zima to dla skóry bardzo wymagający czas. Z jednej strony niekorzystnie działa na nią mróz i wiatr, a z drugiej – suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach. Dobra pielęgnacja jest jednak w stanie spowodować, że cera nie będzie odczuwała skutków tych niekorzystnych czynników. Podpowiadamy, jak o nią zadbać zimą.

Co dzieje się ze skórą zimą?

Zimą dużo czasu spędza się w ogrzewanych pomieszczeniach, z których wychodzi się na zewnątrz, gdzie warunki atmosferyczne są zupełnie inne – jest mróz, pada śnieg i wieje wiatr. To sprawia, że skóra w krótkim czasie traci sporo wody i uszkadza się swoją barierę lipidową. W efekcie szybko staje się przesuszona, a ty odczuwasz specyficzne napięcie i naciągnięcie skóry.

Jak dbać o skórę zimą?

Pielęgnacja skóry w zimowych miesiącach znacząco różni się od tej letniej czy wiosennej. Nie jest skomplikowana, ale wymaga użycia kosmetyków o innych właściwościach. Zobacz, jaką rutynę pielęgnacyjną warto wprowadzić na zimę.

  • Oczyszczaj łagodnie

Zimą należy traktować skórę łagodnie. Oznacza to, że demakijaż powinien być delikatniejszy, co oznacza rezygnację z pocierania jej płatkami kosmetycznymi czy szczoteczkami. Makijaż należy oczywiście zmywać, ale trzeba to robić tak, by zbyt mocno nie odtłuścić skóry.

  • Intensywnie nawilżaj

Nawilżanie skóry to podstawowy krok w jej pielęgnacji przez cały rok. Szczególnie należy zwrócić na to uwagę zimą, gdy cera cierpi z powodu zbyt suchego powietrza w pomieszczeniach. Włączone grzejniki nie są niestety jej sprzymierzeńcem. Nie zawsze jednak należy sięgać po krem o bogatej, ciężkiej formule. Nawet zimą należy dobrać go do potrzeb cery – w przypadku mieszanej i tłustej lepiej jest postawić na lżejszą konsystencję.

  • Zadbaj o płaszcz hydrolipidowy skóry

Prawidłowa powłoka hydrolipidowa odpowiada za to, by skóra nadmiernie nie traciła wilgoci, utrzymuje także jej odpowiednie pH. Jest to również bariera przed niesprzyjającymi czynnikami zewnętrznymi. Jeśli zostanie uszkodzona, skóra staje się szorstka, sucha, piecze i mogą pojawiać się na niej niedoskonałości. Aby ją odbudować należy zastosować kosmetyki, zawierające substancje takie jak: skwalan, fitoceramidy i kwasy tłuszczowe. Ich właściwością jest naturalne odbudowywanie warstwy hydrolipidowej na skórze.

Jeśli twoja skóra mocno odczuwa mroźne temperatury i nawet po próbach odbudowy warstwy ochronnej nie widzisz poprawy – umów się na konsultację do lekarza. Kupując pakiet medyczny w PZU Zdrowie masz dostęp do wielu specjalistów, w tym także do dermatologa.

  • Chroń buzię kremem z filtrem

Latem krem ochronny jest oczywistą częścią wakacyjnego niezbędnika, natomiast zimą wiele osób sobie go odpuszcza. Trzeba jednak pamiętać, że ochrona przed promieniami UV powinna być stosowana całorocznie. Zimą promienie te odbija dodatkowo pokrywa śnieżna, dlatego mogą wyrządzić skórze równie dużo szkód, co latem. Krem z filtrem powinno się nakładać codziennie, a już szczególnie wtedy, gdy wybierasz się uprawiać zimowe sporty!

Zimowa pielęgnacja twarzy nie jest bardziej skomplikowana niż ta letnia, wymaga jednak zamiany kosmetyków na te o innych właściwościach. Najbardziej narażona na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych jest twarz, jednak kompleksowa pielęgnacja skóry powinna obejmować całe ciało. Najważniejsze jest nawilżanie, dlatego zaopatrz się w balsam do ciała o bogatej formule.

Wczasy dla skóry

Jeśli chcesz zadbać o skórę w sposób wykraczający poza codzienną rutynę, możesz zaplanować urlop w medical spa. Tam pod okiem specjalistów i przy użyciu specjalistycznych zabiegów zajmiesz się nie tylko zwykłymi zmianami skórnymi, ale też bardziej zaawansowanymi problemami jak łuszczyca.