Wiele skomplikowanych nazw procedur medycznych budzi niepokój wśród pacjentów. Część z nich pochodzi z łaciny, a część z języka angielskiego. Te, które sformułowane są w języku polskim również nierzadko budzą lęk u pacjentów. Tymczasem poznanie od podszewki zasad przeprowadzania danego zabiegu i spokojne wytłumaczenie przez lekarza specjalistę jego założeń, pozwala uniknąć zbędnego stresu i nerwów. W przypadku urazu kolana, natychmiast należy podjąć zdecydowane działania, ponieważ nawet najdrobniejsze, nieleczone schorzenie może prowadzić do poważnych powikłań. Sprawny i zdrowy staw kolanowy jest niemalże na wagę złota, dlatego jeżeli jesteś w grupie ryzyka lub doświadczyłeś urazu kolana, koniecznie dowiedz się czym jest ACL. Poznaj założenia tego zabiegu i dowiedz się w jakich przypadkach lekarze zalecają wykonanie ACL. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania w temacie ACL. Zadbaj o swój staw kolanowy już dziś i dołącz do grona zdrowych i świadomych pacjentów.

ACL – czym jest i na czym polega zabieg?

ACL to skrótowa nazwa techniki rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego, która wykonywana jest w przypadku poważnych urazów kolana. Polega na zastąpieniu uszkodzonego więzadła przy pomocy ścięgna pobranego od samego pacjenta lub innego dawcy. Co ważne, całość wykonywana jest artroskopowo, co gwarantuje mniejszą ranę po zabiegu oraz szybszy czas rekonwalescencji i powrotu do pełnej sprawności. Metoda ACL jest najmniej inwazyjna ze wszystkich rozwiązań i pozwala uniknąć wielopłaszczyznowego nawiercania kanałów kostnych w okolicy uszkodzonego stawu. Metoda ACL przyczyna się także do uzyskania lepszych wyników leczenia i skraca czas późniejszej rehabilitacji.

Zabieg rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego ACL wykonuje się w znieczuleniu od pasa w dół lub w narkozie. Dzięki temu operowana kończyna nie będzie generowała żadnych dolegliwości bólowych. Pobrane od dawcy lub samego pacjenta ścięgna do przeszczepu odbudowują się niezwykle szybko, dając przy tym niewielkie dolegliwości związane z ich pobraniem. Do kluczowych zalet metody ACL zalicza się pewne i mocne przymocowanie przeszczepionego fragmentu do kości oraz całkowity kontakt kości z przeszczepem, dzięki czety gojenie się rany na całej długości następuje szybciej. Co ważne, istnieje również możliwość ponownego dostosowania przeszczepu po pierwotnym umocowaniu. Procedura ta nosi nazwę dostrojenia po zabiegu ACL – rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego.

W przypadku stwierdzenia urazu kolana od razu podejmij stosowne kroki, ku zażegnaniu problemu. Natychmiast zgłoś się do lekarza specjalisty, na przykład z placówki Chirurgia Kolana i dowiedz się więcej odnośnie zabiegu ACL: https://chirurgia-kolana.pl/leczenie-operacyjne/rekonstrukcja-wiezadla-krzyzowego-przedniego-acl-metody. Wykwalifikowany ortopeda zajmie się Twoim kolanem z największą troską i przeprowadzi fachowe rozpoznanie uszkodzenia. Żadnego urazu kolana nie wolno lekceważyć, ponieważ nawet najdrobniejsze, nieleczone schorzenie może spowodować poważne problemy z poruszaniem się w przyszłości. Jeżeli po konsultacji lekarskiej zostałeś skierowany na zabieg ACL – rekonstrukcję więzadła krzyżowego, to w placówce Chirurgii Kolana wykonasz go bez zbędnego oczekiwania przy pomocy najnowocześniejszych technik.

Wypracowane przez lata standardy w leczeniu najróżniejszych urazów kolana oraz doświadczenie w przeprowadzaniu operacji typu ACL zagwarantuje Ci otrzymanie najlepszego wyniku leczenia w możliwie najkrótszym czasie. Dzięki spójnej organizacji procesu diagnostyki i leczenia ACL, każdy pacjent powróci po swoim zabiegu do pełnej sprawności w mgnieniu oka. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o technice rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego ACL lub o najczęstszych schorzeniach stawu kolanowego, koniecznie odwiedź zakładkę „dla pacjenta” na stronie Chirurgii Kolana. Znajdziesz tam praktyczne porady i filmy edukacyjne przygotowane przez najlepszych specjalistów. Sprawdź koniecznie!