Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna, jeśli chcemy oszczędzić sobie kłopotów finansowych oraz zdrowotnych. Czy warto w takim razie zainwestować w sprzęt zwany irygatorem do zębów?

Dzisiejszy świat zapewnia nam wiele sposobów na dbanie o nasze zęby. Najpopularniejsze są oczywiście klasyczne szczotki do zębów, ale prym wiodą także dokładniejsze szczoteczki elektryczne. Są także setki albo i tysiące rodzajów past do zębów, które mają zapewnić nam śnieżnobiały uśmiech oraz zabezpieczyć przed próchnicą. Na rynku pojawiła się alternatywa dla standardowych metod dbania o zdrowie jamy ustnej, czyli tak zwane irygatory.

Irygator – co to jest?

Irygator może jeszcze dzisiaj brzmieć tajemniczo, ale wkrótce pewnie używanie go stanie się dla nas dość powszechne- a przynajmniej wiele na to wskazuje. Jest to urządzenie, które służy do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych za pomocą wystrzeliwanego płynu lub wody pod ciśnieniem. Dzięki temu zabiegowi można bardzo dokładnie pozbyć się resztek pokarmu i osadu z najtrudniej dostępnych miejsce w jamie ustnej. Zapobiega to bardzo skutecznie powstawaniu próchnicy. Jest to sprzęt także idealny dla osób, które zmagają się z krwawieniem dziąseł, mającymi ciasne niewielkie przestrzenie międzyzębowe, implanty, mosty, czy aparaty ortodontyczne. Irygator, przez wzgląd na wydłużony kształt końcówek, jest dużo skuteczniejszy od klasycznej i- przyznać trzeba- przestarzałej już nieco nici dentystycznej. Co najważniejsze- czyszczenie zębów irygatorem nie wymaga od nas absolutnie żadnego wysiłku. Warto zatem zastanowić się, czy chcemy pójść z rozwojem narzędzi dentystycznych i zaopatrzyć się w ten ułatwiający życie sprzęt.

Rodzaje irygatorów

W zależności od naszych preferencji, możemy zakupić narzędzie stacjonarne lub bezprzewodowe. Stacjonarne irygatory zajmują więcej przestrzeni, bo głównym elementem jest podstawa ze zbiornikiem na płyn. Różnice na jakie możemy natrafić przy wyborze konkretnego modelu to zakres ciśnienia (minimalne oraz maksymalne) oraz stopnie jego regulacji, liczba pulsacji w przeliczeniu na minutę działania sprzętu, a także dołączane do zestawu końcówki.
Stacjonarny sprzęt polecany jest oczywiście tym, którzy nie planują przenoszenia sprzętu. Większy rozmiar sprawia, że w irygatorze może znaleźć się spora ilość płynu- najczęściej jest to 600 ml.
Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku urządzenia bezprzewodowego. Zbiornik na płyn jest tam wbudowany w rękojeść, co zajmuje mniej miejsca i jest wygodniejsze, ale w taki zbiornik zmieści się oczywiście mniej płynu. Ponadto w zestawie znajduje się akumulator do ładowania sprzętu. Najczęściej spotykana pojemność zbiornika w przypadku narzędzia bezprzewodowego to 130 ml, a więc kilkukrotnie mniej niż w przypadku stacjonarnego. Sami musimy zdecydować, która opcja jest dla nas lepsza, bo każda ma swoje plusy i minusy. Trudno subiektywnie ocenić, która zapewni nam więcej komfortu.

Jak stosować?

Irygatory do zębów nie zastąpią nam tradycyjnego ich szczotkowania- powinniśmy korzystać z niego tuż przed wprawieniem szczoteczki w ruch. Dzięki temu najpierw usuniemy resztki pokarmowe, a następnie będziemy mogli doprowadzić je do stanu czystości.
Przed użyciem musimy oczywiście napełnić pojemnik płynem lub wodą- uważa się, że bardziej skuteczna jest jednak letnia woda. Po wykonaniu tej czynności, ustawiamy końcówkę dyszy blisko linii dziąseł pod kątem około 90 stopni i przesuwamy powoli wzdłuż linii dziąseł.

Gdzie kupić?

Dobre irygatory możemy z łatwością znaleźć na przykład w sklepie Estetic Dent. Znajdują się tam zarówno stacjonarne jak i bezprzewodowe sprzęty w cenach odpowiadających rynkowi. Warto zajrzeć i przekonać się, czy oferta będzie nam odpowiadała.