Trądzik to wyjątkowo uciążliwa choroba skóry, która wbrew pozorom dotyka nie tylko nastolatków. Coraz częściej borykają się z nią także osoby dorosłe. Niestety, trądzik bardzo negatywnie wpływa na poczucie własnej atrakcyjności. Szpecące są nie tylko ropne wykwity skórne, ale i przebarwienia po nich. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się czegoś na temat ich powstawania. Najważniejsze jest jednak to, aby wiedzieć, w jaki sposób należy walczyć z przebarwieniami. Na szczęście, istnieje wiele skutecznych metod pozwalających na ich pokonanie. 

Jak powstają przebarwienia po trądziku?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak i dlaczego powstają właściwie przebarwienia po trądziku. Do ich powstania przyczynia się w dużej mierze promieniowanie ultrafioletowe. Zdecydowana większość stanów zapalnych pozostawi po sobie nieestetyczne i trudne do usunięcia przebarwienia. Mogą one mieć kolor:

  • różowy,
  • czerwony, 
  • brązowy.

Przebarwienia mogą występować wszędzie tam, gdzie pojawia się trądzik. Najczęściej można dostrzec je na skórze twarzy, dekoltu, szyi czy pleców. Warto dodać, że największe ryzyko powstania przebarwień występuje u osób, które rozdrapują bądź wyciskają zmiany trądzikowe. Pod żadnym pozorem nie należy więc tego robić. Znacznie więcej informacji na temat przebarwień, a także najczęstszych przyczyn powstawania przeczytasz w artykule zatytułowanym: “Jakie są najczęstsze przyczyny trądziku?”, do którego lektury zapraszamy. 

Czy można w jakiś sposób zapobiec powstawaniu przebarwień?

Prawdopodobnie każdy, komu doskwiera trądzik, chciałby uniknąć nieestetycznych przebarwień, jakie ten może po sobie pozostawiać. Warto więc podjąć wszelkie możliwe działania, aby w maksymalnym stopniu zmniejszyć ryzyko ich występowania. Przede wszystkim, należy stosować odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. Dają ją oczywiście kremy z filtrem UV. Oprócz nich dobrze byłoby też nosić kapelusz z szerokim rondem, zwłaszcza podczas letnich, upalnych miesięcy. Warto także unikać ekspozycji na promienie słoneczne – szczególnie w godzinach od 10 do 16. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, dlatego aplikowanie wspomnianej warstwy ochronnej jest niebywale ważne. 

Jak rozjaśnić przebarwienia w domu?

Większość osób zmagających się z trądzikiem zastanawia się nad tym, w jaki sposób rozjaśnić przebarwienia domowymi sposobami. Na szczęście, istnieją na to pewne praktyki, które mogą w znaczącym stopniu zmniejszyć widoczność niechcianych zmian. Trzeba jednak pamiętać o tym, że mogą one charakteryzować się mniejszą bądź większą skutecznością. Wydaje się, że najlepszym sposobem będzie zainwestowanie w profesjonalne kosmetyki dermokosmetyki o właściwościach rozjaśniających. Można postawić na przykład na tonik kwasowy  czy też krem z witaminą C. Dużym zainteresowaniem cieszy się także serum. Produkty te posiadają zdecydowanie lżejszą konsystencję od kremu, dzięki wchłaniają się w ekspresowym tempie. Dobrym pomysłem może okazać się również stosowanie maseczek rozświetlających i wyrównujących koloryt skóry. Warto byłoby też stosować hydrolaty na bazie pietruszki bądź rumianku lekarskiego, które wyróżniają się łagodnymi właściwościami rozjaśniającymi. W przypadku leczenia przebarwień wskazane jest uzbrojenie się w cierpliwość. Na pierwsze rezultaty rozjaśniające powstałe zmiany możemy liczyć nie wcześniej niż po kilku tygodniach regularnego stosowania kosmetyków.

Jakie zabiegi mogą pomóc w usunięciu przebarwień po trądziku?

Nie da się ukryć, że usuwanie przebarwień przy pomocy domowych sposobów nie zawsze jest możliwe. Poza tym nie zawsze są one tak skuteczne, jakby się tego pragnęło. Na szczęście, istnieją zabiegi medycyny estetycznej, które mogą pomóc w zniwelowaniu nieestetycznych przebarwień. Najpopularniejsze z nich to oczywiście peelingi chemiczne. Rodzaj kwasu zawsze dobierany jest do indywidualnych potrzeb konkretnego pacjenta. Zazwyczaj stosowane są peelingi na bazie kwasu migdałowego, kwasu azelainowego oraz kwasu laktobionowego. 

Kluczem do sukcesu jest ich systematyczne stosowanie. Warto więc pozostawać pod stałą opieką i kontrolą jednego gabinetu medycyny estetycznej. Przeważnie zaleca się wykonywanie zabiegu co trzy, cztery tygodnie. Bardzo ważna jest odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna, którą należy stosować przez cały czas. Wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że skóra nie zostanie podrażniona, ani poparzona. Po eksfoliacji kwasami skóra jest bowiem wyjątkowo podatna na szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. Dobrego jakościowo kremu z filtrem można poszukiwać przede wszystkim w drogeriach i aptekach i oficjalnych stronach producentów dermokosmetyków.