Słuch to jeden z ważniejszych zmysłów, który zaraz za wzrokiem jest kluczowy dla człowieka. Słuch pozwala nam na komunikację z innymi, kiedy za pomocą mowy możemy wyrażać i rozumieć myśli i uczucia innych osób. Niestety często słuch pogarsza się z wiekiem, wówczas seniorzy sięgają po aparaty słuchowe Warszawa, dzięki którym mogą dalej słyszeć i rozumieć to, co się wokół nich dzieje. Dzięki temu zmysłowi w porę usłyszysz, kiedy zbliża się szybko jadący pojazd lub gdy ktoś Cię ostrzegawczo zawoła. Zatem zmysł ten jest także kluczowy dla naszego przetrwania i podstawowego bezpieczeństwa. Jak więc możemy dbać o nasz słuch, aby mógł nam służyć jak najdłużej i abyśmy mogli cieszyć się komunikacją ze światem zewnętrznym? Istnieje kilka zasad higieny dbania o słuch, które przedstawimy w tym artykule!

Jak dbać o słuch?

Przede wszystkim maksymalnie ogranicz używanie słuchawek, zwłaszcza tych dousznych. Jeśli już musisz skorzystać ze słuchawek, to o wiele lepszym modelem są słuchawki nakładane, a nie te wciskane w uszy. Jednak bez względu na model, najlepiej jest nie używać słuchawek w ogóle i muzyki słuchać po prostu z głośnika danego urządzenia odtwarzającego dźwięk. Przy używaniu słuchawek ważne jest też natężenie dźwięku. Niektóre urządzenia, najczęściej telefony typu smartphone, posiadają możliwość informowania użytkownika o tym, że dany poziom głośności jest niebezpieczny dla słuchu. Wówczas użytkownik sam może zdecydować, czy chce odtwarzać muzykę głośniej, czy zatrzymać się na rekomendowanym poziomie głośności.

Jeśli pracujesz z głośnymi narzędziami, takimi jak piły elektryczne, młoty pneumatyczne czy inne narzędzia tego typu, wówczas dbaj o to, aby zawsze mieć założone słuchawki wyciszające. W innym wypadku możesz zacząć tracić słuch na skutek wykonywanej pracy. Podobnie jest z udawaniem się na koncerty czy festiwale muzyczne. Długotrwałe przebywanie w miejscu gdzie jest bardzo głośno będzie miało wpływ na Twój słuch i może spowodować nieodwracalne zmiany. Kiedy już do tego dojdzie ważne jest, abyś jak najszybciej dobrał dla siebie odpowiedni aparat. Możesz wówczas zadać sobie pytanie – jaki aparat słuchowy wybrać?

Wybór aparatu słuchowego

Jeśli nie wiesz jaki aparat słuchowy wybrać, wówczas w pierwszej kolejności skieruj się na badania słuchu. W Polsce badania słuchu są darmowe i możesz je przeprowadzić w odpowiednio oznaczonym punkcie w Twoim mieście. Sprawdź, gdzie są takie punkty i udaj się na wizytę. Daną wizytę możesz wcześniej umówić online, ale możesz także po prostu stawić się w danym punkcie i odbyć badanie. Na podstawie wyników badania otrzymasz rekomendacje odnośnie aparatu słuchowego, jaki byłby najlepszy dla Ciebie i najbardziej wspierający Twój stan zdrowia.