Warzywa strączkowe to niezmiernie bogata grupa pokarmów, które są bardzo istotne dla odpowiednio zbilansowanej diety. Co jest w nich aż tak cennego? Strączki są przebogatym źródłem białka roślinnego, które przy tym jest naprawdę tanie i ogólnodostępne. Mają jednak też i swoje wady, gdyż potrafią być mocno wzdymające. Można jednak z pomocą pewnej techniki zminimalizować ten efekt. Jak to osiągnąć? W jaki sposób przeprowadzić namaczanie grochu, żeby był smaczny i zdrowy? O tym opowiemy poniżej.

Gotowanie ciecierzycy bez namaczania oraz namaczanie grochu, czyli co robić ze strączkami w kuchni?

Strączki w większości przypadków trzeba namaczać przez gotowaniem. Wyjątek stanowią soczewica i groch. Warto jednak również w ich przypadku namoczyć je przez jakiś czas. Ziarenka przed namoczeniem należy dokładnie przepłukać. Czynność tę powtarzamy również już po namaczaniu. Najlepiej zostawić strączki w zimnej wodzie z dodatkiem 1 łyżeczki sody oczyszczonej na całą noc. Proporcja wody do ziaren powinna wynosić dwa razy tyle wody ile strączków.

Gotowanie cieciorki bez namaczania – kiedy można?

Nie zawsze namaczanie jest konieczne. Jeśli dysponujemy ziarnami konserwowymi, wówczas gotowanie ciecierzycy bez namaczania jest jak najbardziej możliwe.

Podczas gotowania można dorzucić kilka ząbków czosnku. Przez pierwsze 10-15 minut gotujemy je na dużym ogniu, bez przykrywania. Następnie przykrywamy garnek. Jeśli na powierzchni pojawia się piana, należy delikatnie zebrać ją z pomocą łyżki. Niektórzy w trakcie gotowania decydują się nawet na wymianę wody. W przypadku wszelkich odmian fasoli w takiej sytuacji należy jednak bezwzględnie pamiętać, żeby wymieniać ją na wrzątek. W innym razie ziarna nie ugotują się i pozostaną twarde.

Jakie przyprawy nadają się do warzyw strączkowych? Szczególnie dobrze sprawdza się kminek, imbir, czosnek i majeranek.

Gotowanie strączków a dodatki do dań z ziarnami

Dania zawierające ziarna strączkowe należy bilansować z pomocą produktów zbożowych. Wówczas mamy pewność, że dostarczamy do organizmu idealną ilość dobrze ze sobą współgrających aminokwasów. W przeciwnym razie, jeśli nie zadbamy o odpowiednie dobranie składników, wtedy część z białka z funkcji budulcowej zmieni się w składnik energetyczny.

Strączki są podstawą wielu różnych dań. Do najbardziej charakterystycznych i popularnych należą oczywiście wszystkie odmiany hummusów z ciecierzycy, a także pyszne zupy krem, w których ziarna są przecierane. Do zup można z powodzeniem stosować niemal wszystkie warzywa strączkowe. Ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia, pomysłowość oraz zdolności kulinarne. Idealnie strączki komponują się ze świeżą zieloną pietruszką.

Jak długo gotować warzywa strączkowe?

Wszystko zależy od wielkości i rodzaju ziaren oraz czy przeprowadzamy gotowanie cieciorki bez namaczania lub z namaczaniem. Zazwyczaj czas oscyluje od 15 do 40 minut. Warto samodzielnie kontrolować stan ziaren. Kiedy będą łatwo pękać pod naciskiem palca, oznacza to, że są gotowe.