Wiele chorób ma u dzieci inne objawy niż u dorosłych. Im dziecko jest mniejsze, tym objawy związane z infekcją będą bardziej uogólnione. Wyjaśniamy, o jakich chorobach mogą świadczyć biegunka i wymioty oraz na jakie choroby dziecięce warto być przygotowanym.

Jednorazowy przypadek czy poważna choroba?

Choroby występujące u dzieci mogą mieć wiele różnych objawów. Niektóre z nich niepokoją rodziców tak, że bez zwłoki szukają pomocy lekarza w przychodni czy w szpitalu. Z pewnością sytuacją taką są drgawki gorączkowe. Jak sama nazwa wskazuje, jest to rodzaj drgawek, który towarzyszy gorączce przekraczającej 38 st. C. Drgawki gorączkowe występują między 6. miesiącem a 5. rokiem życia i przypominają napad drgawkowy. Dziecko traci przytomność, nie ma z nim kontaktu, a ciało może zarówno drżeć całe, jak i zesztywnieć. Drgawki proste, czyli te, które nie świadczą z reguły o poważnej chorobie dziecka, trwają do 15 minut, natomiast jeżeli przedłużają się, mówimy wtedy o tzw. drgawkach gorączkowych złożonych. Choć drgawki u dziecka z reguły są traumatycznym przeżyciem dla rodziców, to jednak zazwyczaj nie pozostawiają po sobie śladu. Konieczne jest jednak, aby dziecko obejrzał specjalista.

Objawami, które powinny skłonić do jak najszybszego zasięgnięcia porady lekarskiej, są także:

  • sinica wokół ust dziecka,
  • nagła zmiana zachowania,
  • regresja umiejętności,
  • ból głowy w przypadku małych dzieci,
  • nasilona duszność.

Objawy te mogą wskazywać na występowanie poważnych dolegliwości u dziecka – problemów z oddychaniem, zaburzeń krążenia i innych.

Biegunka i wymioty – o jakich chorobach mogą świadczyć?

Biegunka oraz wymioty to objawy, które występują w przebiegu wielu chorób dziecięcych. Przede wszystkim mogą one wystąpić przy infekcji rotawirusowej czy też zakażeniu norowirusem. W takiej sytuacji dziecko może cierpieć również z powodu gorączki oraz objawów ze strony układu oddechowego, takich jak katar czy kaszel. Należy jednak pamiętać, że w przypadku małych dzieci biegunka oraz wymioty mogą pojawić się przy okazji infekcji niekoniecznie lokalizujących się w przewodzie pokarmowym. Częstym zjawiskiem jest ich wystąpienie przy zapaleniu ucha środkowego, zakażeniu układu moczowego czy też infekcji gardła.

Częste wymioty u dziecka o charakterze nawracającym mogą świadczyć również o poważnych chorobach metabolicznych, a także podwyższonym ciśnieniu śródczaszkowym w przypadku choroby nowotworowej ośrodkowego układu nerwowego. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u specjalisty z dziedziny pediatrii.

Objawy skórne – alergia czy bostonka?

Prawidłowe rozpoznanie zmian skórnych i postawienie odpowiedniej diagnozy to wyzwanie nawet dla doświadczonych pediatrów. Tym bardziej, jeżeli trzeba odróżnić od siebie objawy związane z popularną „bostonką” oraz alergią skórną.

Bostonka to potoczna i niepoprawna nazwa choroby dłoni, stóp i jamy ustnej (Hand, Foot, and Mouth Syndrome – HFMS). Wywoływana jest przez wirusy Coxsackie oraz enterowirusy. Wielu rodziców zastanawia się, jak poznać bostonkę i jakie towarzyszą jej symptomy. Objawy bostonki to m.in.

  • wysypka na dłoniach, stopach oraz w jamie ustnej o charakterze grudek lub pęcherzyków,
  • gorączka,
  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego i oddechowego.

W przypadku alergii skórnych, choć charakter zmian jest bardzo podobny do tych występujących w chorobie dłoni, stóp i jamy ustnej, nigdy nie mamy do czynienia z gorączką. Co więcej, zmiany pojawiają się tylko po kontakcie z alergenem, którym może być zarówno materiał, na przykład nikiel, jak i składnik pokarmu lub lek. W przypadku alergii objawem jest również nasilony świąd zmian skórnych.

Aby jednak jednoznacznie stwierdzić, czy dziecko cierpi na bostonkę, czy też na alergię skórną, konieczna jest konsultacja z lekarzem pediatrą.

Na jakie choroby dziecięce warto być przygotowanym?

Jako rodzice nie jesteśmy w stanie przygotować się na wszystkie zdrowotne niespodzianki, jakie mogą dotknąć nasze dziecko. Są jednak sytuacje, których nie da się uniknąć. Jedną z takich dolegliwości z pewnością jest wcześniej wspomniane zakażenie rotawirusem, objawiające się biegunką i wymiotami. Bardzo ważne jest, aby w trwania infekcji uzupełniać płyny dziecka po każdym stolcu biegunkowym oraz każdych wymiotach. Najlepsze w tym celu są doustne preparaty wieloelektrolitowe oraz chłodna woda. Jeżeli jednak stan dziecka pogarsza się, konieczna może być wizyta na szpitalnym oddziale ratunkowym i dożylne nawodnienie dziecka.

Innym przykładem choroby, która bardzo często dotyka małe dzieci, jest podgłośniowe zapalenie krtani. Jest ona wywoływana przez wirusy i objawia się charakterystycznym, „szczekającym” kaszlem, który najczęściej występuje w godzinach wieczornych oraz nocnych. W czasie wystąpienia takich objawów należy ubrać dziecko i otworzyć okno lub przystawić maluszka do otwartej lodówki. Chłodniejsze powietrze łagodzi miejscowy stan zapalny, a tym samym zmniejsza dolegliwości związane z kaszlem. Jeżeli objawy nie ustąpią, należy jak najszybciej udać się na szpitalny oddział ratunkowy.