Pierwsze miesiące po porodzie są niezwykle trudne, zarówno dla młodej matki, jak i świeżo upieczonego ojca. Wielu tatusiów potrzebuje czasu, by przyzwyczaić się do nowej roli: nie są pewni swoich umiejętności, ale również zastanawiają się, w jaki sposób pomóc swojej partnerce w tym trudnym czasie. Oto cztery porady, dzięki którym łatwiej odnajdziesz się w roli młodego ojca!

1. Opiekuj się dzieckiem

Brzmi prosto, prawda? Pamiętaj, że Twoja partnerka spędza całe dnie na opiece nad noworodkiem. Choć początkowo może wydawać się to prostym zadaniem (w końcu noworodek śpi nawet 18 godzin w ciągu doby!), w rzeczywistości zajmuje mnóstwo czasu. To, co cenimy w mężczyznach to umiejętność sprostania każdemu zadaniu. Staraj się odciążyć swoją partnerkę w wieczornych obowiązkach, nie bój się zaproponować swojej pomocy, by mogła choć raz na jakiś czas wieczór spędzić na relaksującej kąpieli lub wyjść do ulubionego klubu fitness.

2. Nie narzekaj

Opieka nad dzieckiem z pewnością będzie wyczerpująca – pamiętaj, że pierwsze miesiące są trudne dla was obojga. Weź pod uwagę, że trudy ciąży i porodu spadły na Twoją kobietę, a reszcie musicie podołać wspólnie. Z pewnością niejednokrotnie oboje będziecie niewyspani, przemęczeni i drażliwi. Staraj się nie narzekać – w końcu wypracujecie wspólnie rozwiązania, które zapewnią wam więcej czasu dla siebie.

3. Bądź dobrym organizatorem

Opieka nad dzieckiem jest zdecydowanie prostsza, gdy potrafisz dobrze zarządzać swoim czasem. Wracając z pracy staraj się zrobić zakupy, wychodząc z domu zabierz ze sobą śmieci do wyrzucenia. To proste rzeczy, które zaoszczędzą Twój czas, a dzięki temu popołudnia będziecie mogli spędzić razem!

4. Organizuj wspólne wieczory

Noworodek, choć wymaga mnóstwo uwagi, nie zmieni całego waszego życia. Jeśli widzisz, że partnerka jest przemęczona i drażliwa, staraj się zorganizować wspólny wieczór. Zaproponuj zamówienie kolacji z ulubionej restauracji lub wypożyczenie filmu po wykąpaniu waszej pociechy. To proste gesty, które umożliwią wam zbliżenie się do siebie w tym trudnym okresie.