Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, która ma związek z metabolizmem człowieka. Charakteryzuje się ona hiperglikemią, czyli podwyższonym stężeniem glukozy we krwi lub hipoglikemią, która cechuje się zbyt niskim poziomem glukozy w organizmie. Cukrzyca poprzez wzgląd na coraz częstsze występowanie, została okrzyknięta mianem pierwszej niezakaźnej epidemii na świecie. Nic w tym dziwnego, bowiem choroba ta dotknęła już 422 miliony osób na całej planecie, a w samej Polsce co jedenasta osoba cierpi na tę przypadłość. Wśród rodzajów cukrzycy można wyróżnić cukrzycę typu 1 i 2, cukrzycę u kobiet ciężarnych oraz inne typy, których występowanie jest niezwykle rzadkie.
Każdy diabetyk, czyli osoba chorująca na cukrzycę, powinna przeczytać odpowiedni poradnik, który dostarczy jej podstawowych informacji na temat tego schorzenia. Należy pamiętać, że nieleczona cukrzyca prowadzi do uszkodzenia wielu narządów, np. oczu, nerek, serca, naczyń krwionośnych, a nawet nerwów, dlatego niezwykle ważna jest profilaktyka i odpowiednie leczenie cukrzycy.

Koszty leczenia cukrzycy w Polsce

Osoby borykające się z cukrzycą ponoszą comiesięczne koszty leczenia, wśród których znajdują się wizyty u specjalistów, badania diagnostyczne i oczywiście koszty leków oraz niezbędnych przyrządów. Diabetyk, z racji tego, iż cukrzyca uznawana jest za chorobę przewlekłą, może liczyć na zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 153 zł, co niestety nie pozwala na pokrycie wszystkich kosztów leczenia. Większą jego część chory musi wyłożyć z własnej kieszeni. Oprócz wydatków stałych, diabetyk musi także ponieść opłaty wynikające z zaopatrzenia się w glukometr, paski do tego urządzenia oraz pompę insulinową i baterie do niej. Sam koszt zakupu pompy insulinowej do wydatek rzędu nawet 17 tysięcy złotych! Uśredniając miesięczne kwoty, przeznaczane na leczenie cukrzycy, osoba chorująca musi liczyć się na koszty w granicach od 500 złotych wzwyż w zależności, od typu cukrzycy i przebiegu choroby. Są to więc niemałe pieniądze, które osoba chora musi ponieść głównie z własnej kieszeni. Szacunkowe dane określają, że w Polsce na leczenie cukrzycy wydaje się 2, 5 miliarda złotych rocznie. Jest to zatem 9% całkowitych nakładów na opiekę zdrowotną w naszym kraju. Niestety, przez tak wysokie koszty leczenia, część pacjentów decyduje się na zakup zamienników przyjmowanych leków lub nawet ograniczenie przyjmowanych porcji insuliny. Informacje te są niezwykle przerażające i zmuszają do głębszej refleksji.

Artykuł powstał przy współpracy z diabetyk24.pl