Kiedy ty lub ktoś z twojej rodziny ma przeziębienie lub grypę, jedyne co chcesz zrobić, to jak najszybciej pozbyć się choroby. Stosowanie medycyny chińskiej lub medycyny tradycyjnej może pomóc wzmocnić mechanizmy obronne organizmu, nie tylko poprzez zapobieganie chorobom, ale też poprzez przyspieszenie zdrowienia. Zwalcz przeziębienie domowymi sposobami – poniżej omawiamy 6 najważniejszych zasad.

1. Często myj i nawilżaj ręce

Twoja skóra jest jednym z pierwszych sposobów obrony przed wszelkimi patogenami, czy to wirusami, bakteriami, mrozem czy upałem. Umyte ręce nie będą też roznosić po całym domu zarazków i może uchronisz resztę rodziny od choroby.

2. Śpij wystarczająco dużo

Najlepiej byłoby, gdybyś próbował spać przez osiem do dziewięciu godzin każdej nocy. Wypoczęty organizm lepiej sobie radzi z tym co go atakuje.

3. Jedz pożywne i lekkostrawne dania

Wybierz zupy i gulasze na bazie bulionu, gotowane zboża i warzywa oraz zdrowe mięso. Zastąp kawę zieloną herbatą. Unikaj nabiału, cukrów, słodyczy oraz tłustych i smażonych potraw.

4. Jedz powoli, koncentrując się na smaku jedzenia

Jedząc szybko i nieostrożnie można się zakrztusić, co może doprowadzić do zachłystowego zapalenia płuc – szczególnie groźnego dla osób starszych.

5. Walcz ze stresem

Jeśli potrafisz – medytuj. Jeśli medytacja nie jest dla ciebie to spróbuj poświęcić pięć minut każdego dnia na głęboki, spokojny oddech. Stres utrudnia nam wyjście z jakiejkolwiek choroby. Powoduje wyrzut hormonu nazywanego kortyzolem, który m. in. utrudnia gojenie się ran i zwalczanie procesów zapalnych.

6. Ubieraj się ciepło

Noś najcieplejsze ubranie i chroń skórę i nos przed wiatrem, gdy wychodzisz na dwór. A gdy już dopadło Cię przeziębienie to wygrzewaj się w ciepłej piżamie w łóżku. Wypocenie się zmobilizuje twój organizm w walce z chorobą.

Na koniec musisz wiedzieć, kiedy przestać zwalczać przeziębienie domowymi sposobami, a skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Te sytuacje to: gdy masz bardzo wysoką gorączkę lub gorączkę utrzymującą się dłużej niż trzy dni lub jeśli wystąpi świszczący oddech albo oddychanie będzie coraz trudniejsze. Poza tym udaj się niezwłocznie do lekarza zawsze, gdy coś cię na prawdę zaniepokoi.