Odżywcze i zdrowotne właściwości miodu są znane już od wieków, na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat potwierdziły je liczne badania naukowe. Produkty pszczele są bardzo wartościowe, przez co nie brakuje niestety nieuczciwych osób, które sprzedają sfałszowany miód. Podejrzanie niska cena powinna wzbudzić niepokój, skłonić do dokładnego przyjrzenia się produktowi. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ma on niewiele wspólnego z miodem. Pojawia się wobec tego pytanie, jak rozpoznać, że dany produkt jest oryginalny, dobrej jakości.

Czy kupowany przez Ciebie miód jest rzeczywiście prawdziwy?

Obecnie nie ma żadnego problemu z zakupem miodu, wystarczy wybrać się do pierwszego lepszego supermarketu. Oczywiście nie jest to godne polecenia miejsce na zakup produktów pszczelich, ze względu na to, że ich jakość stoi pod dużym znakiem zapytania. Zdecydowanie lepiej znaleźć sprawdzonego pszczelarza i zakupić miód prosto z pasieki. Wymaga to jednak większego wysiłku i pochłania więcej środków finansowych. Oczywiście w sklepach internetowych również można kupić rozmaite miody, nie brakuje ich także w lokalnych sklepach zielarskich i tych ze zdrową żywnością.

Warto jednak wydać więcej pieniędzy, aby mieć pewność, że zainwestowało się w oryginalny produkt. W przypadku zakupu u pszczelarza można go osobiście wypytać o wszystkie kwestie związane z oferowanym przez niego miodem. Doradzi również, który rodzaj najlepiej wybrać, jakie ma właściwości, na co pomaga. Kupiec widzi, czy pszczelarz dba o higienę na posesji, jak wyglądają ule. Na etykiecie miodu powinny widnieć informacje dotyczące nazwy pasieki, imienia i nazwiska pszczelarza, adresu i numeru telefonu. Na uwadze powinno się mieć także numer weterynaryjny, na podstawie którego możliwe staje się potwierdzenie jakości i kontroli (sprawdzany jest miód, pasieka i miejsce pozyskiwania surowca).

Co warto mieć na uwadze przy zakupie miodu?

Podczas kupowania miodu istotne jest sprawdzenie jego pochodzenia, aby ustrzec się przed podrobionymi produktami. Nie brakuje nieuczciwych sprzedawców, którzy stosują rozmaite sztuczki typu podgrzewanie taniego miodu chińskiego i sprzedawanie go jako polskiego. Należy od razu zaznaczyć, że jeśli surowiec został poddany obróbce termicznej, to niestety utracił swoje lecznicze działanie, szereg związków bioaktywnych. Wniosek z tego jest taki, że przestaje mieć wartość prozdrowotną.

Jeżeli miód był podgrzewany, pozostanie w postaci płynnej, czyli nie dojdzie do skrystalizowania go. Z kolei podrobiony produkt można poznać po kaszkowatej konsystencji na dnie słoika. Inną praktyką jest łączenie ze sobą polskich miodów z chińskimi, na co wskazuje nieregularne skrystalizowanie. Taki produkt się rozwarstwia, więc jego zakup nie ma najmniejszego sensu. Jeżeli na etykiecie widnieje napis mówiący o mieszance miodów pochodzących z państw członkowskich UE i spoza UE, to można mieć pewność, że były one poddane obróbce termicznej.

Co świadczy o oryginalności miodu? Jak to sprawdzić?

Jeżeli ktoś kupuje miód bezpośrednio od pszczelarza, świeży, niegrzany, to będzie on gęsty, płynny i mętny. Oryginalny surowiec można poznać po tym, że po nabraniu go łyżką i przelaniu do słoika powstanie wypukły stożek. Wklęsła powierzchnia miodu wskazuje na jego niedojrzałość i sporą zawartość wody, co jest oczywiście czymś niepożądanym.

Prawdziwość miodu można także zweryfikować w inny sposób, a mianowicie wlać go do szklanki z przegotowaną wodą o temperaturze pokojowej. Jeżeli jest to produkt wysokiej jakości, to zaobserwuje się równomierne zlatywanie, czyli bez przerywania strużka. W przeciwnym razie w miodzie znajduje się sporo dodatkowego cukru. Oczywiście należy tutaj od razu podkreślić, że metoda ta sprawdza się wyłącznie w przypadku świeżego surowca, czyli w formie płynnej.