Stretching czyli ćwiczenia rozciągające

W dzisiejszych czasach wielu ludzi pracuje w jednej pozycji przez bardzo długi czas. Skutkiem ubocznym takiego trybu życia są przykurczone mięśnie karku i problemy z kręgosłupem. Idealnym rozwiązaniem na tego typu dolegliwości jest stretching.

Nazwa ,, stretching” pochodzi z języka angielskiego i oznacza „rozciąganie”. Na stretching składają się ćwiczenia rozciągające, rozluźniające, pilates i niektóre pozycje jogi. Regularny stretching pomaga rozluźnić mięśnie i pozbyć się uczucia zdrętwienia w kończynach dolnych i górnych. Najwięcej dobrego przyniesie osobom skarżącym się na sztywność i bóle karku, prowadzącym siedzący tryb życia, spędzającym dużo czas na siłowni.

Na czym polega stretching?

Stretching to metoda ćwiczeń polegająca na rozciąganiu (10-15 sekund) i rozluźnianiu mięśni (2-5 sekund). Ćwiczenia stretchingowe dzielą się na trzy rodzaje: krążenia stawów, statyczne rozciąganie mięśni (podczas spoczynku), dynamiczne rozciąganie mięśni (w ruchu). Ćwiczenia rozciągające to dobry trening w zasadzie dla każdego. Nie ma żadnych ograniczeń co do wieku, płci czy formy. Aby ćwiczenia były dla nas komfortowe warto ćwiczyć na miękkim podłożu. Najpopularniejszym rozwiązaniem są maty do ćwiczeń, które są wykonane z miękkiej pianki o różnej grubości. Ćwiczenia rozciągające należy wykonywać dokładnie i powoli. Ważne jest, by unikać gwałtownych i szarpanych ruchów, które mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. Niezwykle ważne jest utrzymywanie odpowiedniego napięcia mięśni. Ważne, aby nie było ono nadmierne i nie sprawiało bólu.

Regularny stretching zwiększa elastyczność mięśni i ruchomość stawów, poprawia koordynację całego ciała oraz poprawia krążenie, co zmniejsza ryzyko wystąpienia zakwasów. Obniża poziom stresu, rozluźnia spięte mięśnie, ujędrnia sylwetkę oraz redukuje sztywność i ból karku,

Jakie są ćwiczenia stretchingowe?

Generalnie ćwiczenia stretchingowe możemy podzielić na dwa typy – statyczne i dynamiczne. Po rozgrzewce przechodzimy do ćwiczeń statycznych. W tym przypadku bardzo ważne jest, aby wykonywać je precyzyjnie i bez presji czasu. Podczas treningu nasza muskulatura powinna być napięta. Należy zacząć od rozciągania konkretnej grupy mięśniowej. Po wykonaniu kilku lub kilkunastu powtórzeń trzeba wykonać te same ćwiczenia z drugiej strony (przykładowo raz lewa noga a potem prawa). Dopiero wtedy można przebrnąć do kolejnej grupy mięśni. Bardzo ważne i często ignorowane jest to, żeby podczas wykonywania ćwiczeń rozciągających słuchać własnego ciała – odczuwanie wyraźnego oporu, powinno dać nam znać aby nie naciskać bardziej. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do kontuzji. W miarę regularnych ćwiczeń nasze mięśnie staną się bardziej elastyczne. W przypadku stretchingu znacznie ważniejsza jest systematyczność niż siła.

Ćwiczenia statyczne powinny (choć nie muszą; wszystko zależy od naszej kondycji i zdrowia) być wykonywane na zmiaen z ćwiczeniami dynamicznymi. Stretching dynamiczny stosowany jest zazwyczaj tuż przed tzw. cięższym treningiem. W odróżnieniu do stretchingu statycznego , w dynamicznym nie ma miejsca zatrzymania się w jednej pozycji, wszystko po to by dokładnie rozciągać trenowane mięśnie.

Co nam dają ćwiczenia stretchingowe?

Ćwiczenia rozciągające nie sprawią, że stracimy na wadze. A jednak ich uprawianie sprawi, że nasze ciało stanie się jędrniejsze i smuklejsze. Podczas stretchingu nasze mięśnie wydłużają się, co wizualne wyszczupla ciało. Regularne trenowanie sprawi, że nasze ciało będzie bardziej elastyczne. Zwiększy się zakres naszych ruchów.

W wyniku stretchingu nasze napięcie mięśniowe ulega. W wyniku silnego stresu, nasze mięśnie napinają się. Po sesji stretchingu nasze ciało jest o wiele bardziej luźne a głowa bardziej zrelaksowana co przekłada się na to, że jesteśmy spokojni i szczęśliwsi. Regularne ćwiczenia mogą wzmocnić układ odpornościowy, a także pozytywnie wpłynąć na procesy poznawcze. Wielką zaletą stretchingu jest zapobieganie zwyrodnieniom kręgosłupa.