Bakalie są jednym z najpyszniejszych owoców, jaki można spotkać. Są bardzo słodkie i praktycznie przypasują każdym kubkom smakowym. Zdajemy sobie sprawę, że może nasz osąd jest subiektywny, ale liczymy, że jednak wielu z was go poprze. Dlaczego więc bakalie są tak lubianym rodzajem przekąsek, szczególnie w okresie zimowym? Sprawdź to za pomocą naszego artykułu, w którym odpowiemy sobie na tak rozwikłane pytania czy jeść orzechy w ciąży i czy w ogóle można spożywać bakalie jako takie. Zapraszamy!

Czym są bakalie i ich właściwości

Bakalie, to grupa suszonych owoców, które zazwyczaj dodajemy do owoców. Są nimi orzechy, rodzynki, daktyle, skórka pomarańczowa i cytrynowa, morele, migdały oraz figi. Zazwyczaj stosuje się je w cukiernictwie, jako dodatek do ciast i innych wyrobów cukierniczych. Możemy kupować je na wagę oraz w gotowych mieszankach i nie ma większego problemu z ich dostępnością.

Jedzenie bakali ma bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie, są bogate w minerały oraz chronią nas przed zawałami oraz nowotworami. Dlatego warto je mieć w pobliżu i co jakiś czas zjadać porcję bakalii, aczkolwiek trzeba przy tym dbać o kalorie, bo możemy przyjąć tylko 100 kalorii, a w 10 dag zawiera się 600 kalorii. Jeżeli mamy problemy z sercem, to jedzenie orzechów ma zbawienny wpływ na nie dzięki l-argininie, która rozszerza naczynia wieńcowe i poprzez zawarte w nich witaminy zły cholesterol znika ze ścianek.

Z kolei morele bardzo dobrze wpływają na nasze odchudzanie i są w stanie zastąpić ulubione przystawki z naszych stołów jak chipsy czy solone orzeszki. Bakalie nie zawierają wiele wody, a ponadto są bogate w błonnik, beta-karoten i witaminę E, cynk, fosfor czy potas.

Rodzynki to bardzo słodki przysmak, który często jadamy podczas świąt Bożego Narodzenia występującej w ciastach, aczkolwiek zawierają wiele jodu, który jest potrzebny do odpowiedniej pracy tarczycy oraz są odpowiedzialne za ograniczanie cholesterolu czy zapobieganiu udarom. Mężczyźni powinni jadać rodzynki, ponieważ mają zbawienny wpływ na prostatę i chronią przed jej nowotworem.

Wspomnieliśmy już, że bakalie można kupić praktycznie wszędzie, jeżeli już będziesz chciał robić zakupy przez internet, to warto kupić bakalie w naturalniezdrowe.pl. Znajdziesz tam najlepsze rodzaje bakalii, które są odpowiednio posortowane i ich jakość jest na najwyższym poziomie.

Czy można jeść bakalie w ciąży?

Pamiętaj, że będąc w stanie błogosławionym musisz dbać o siebie podwójnie – jesteś odpowiedzialna nie tylko za siebie, ale też za przyszłe potomstwo. Oczywiście nie ma żadnych przeciwskazań, żeby jeść bakalie, natomiast warto robić to z umiarem, więc pytanie nie powinno brzmieć następująco „czy jeść orzechy w ciąży?”, tylko ile ich jeść. Pamiętaj, że mają wiele białka, tłuszczu oraz pokłady witaminy E chroniąca przed poronieniem i posiadają cynk mający zbawienny wpływ na rozwój mózgu naszego dziecka.

Jeżeli odsunęłaś słodycze oraz chipsy i masz je zamiar zastąpić suszonymi owocami i orzechami, to jest to bardzo dobra decyzja. Dla przykładu, figi zawierają dużo fosforu, który wpływa na ich włosy oraz paznokcie. Dla zachowania własnego zdrowia warto sięgać po te dobroci, bo przede wszystkim są przyjemne w smaku i nie musimy się zmuszać do ich jedzenia, natomiast czasem musimy się powstrzymywać.

Mamy nadzieję, że będziecie sięgać po bakalie, bo to jak widzicie, jest to cała paleta witamin i minerałów, które mają zbawienny wpływ na nasz organizm. Na pewno warto odstawić inne słodycze zawierające składniki, które nie będą odpowiednie dla naszego organizmu, by ich miejsce zastąpiły te naturalne. Więcej na ten temat można znaleźć na https://naturalniezdrowe.pl/blog/120_orzechy-w-ciazy-jesc-czy-nie