Kupno okularów korekcyjnych to inwestycja, która może być kosztowna lub nie. Wszystko zależy od tego, jakie wybierzemy. Jednym z elementów wpływających na ich cenę końcową, są oczywiście szkła korekcyjne. Sprawdźmy więc, ile kosztują szkła do okularów i dowiedzmy się, czy warto na nich oszczędzać. 

Co wpływa na to, ile kosztują szkła do okularów?

Cena szkieł kontaktowych zależna jest przede wszystkim od wady wzroku. Im jest mocniejsza, tym zwykle soczewki będą droższe. A to wszystko ze względu na to, że do ich stworzenia wykorzystuje się nieco bardziej zaawansowane techniki. Tak jest na przykład w przypadku astygmatyzmu. Jednak sama wada to nie jedyny czynnik. Jest ich znacznie więcej. Do kluczowych zaliczymy przede wszystkim rodzaj soczewek oraz to, z jakiego materiału zostały wykonane.

Rodzaj szkieł

Obecnie na rynku znajdziemy bardzo duży wybór soczewek korekcyjnych uszlachetnionych, które nie tylko korygują wzrok, ale zapewniają dodatkowe korzyści. Zaliczamy do nich między innymi popularne obecnie soczewki fotochromowe, które chronią oczy przed promieniami UV. D tej grupy zalicza się zresztą także powłoka antyrefleksyjna, czy też powłoka hydrofobowa. Takie szkła wybierane są coraz częściej, a ich cena jest oczywiście nieco wyższa niż klasycznych soczewek.

Soczewki okularowe — wykonanie

No to, ile kosztują szkła do okularów, bardzo duży wpływ ma również to, z jakiego materiału są wykonane. Najtańsze są soczewki plastikowe. Są lekkie i bardzo bezpieczne, natomiast ich odporność na rysy jest niewielka. W przeciwieństwie do soczewek szklanych, których trwałość jest bardzo duża. Przejrzystość soczewki także jest większa. To oczywiście idzie jednak w parze z ceną. Obecnie jednak coraz więcej zwolenników mają soczewki wykonywane z wysokiej klasy tworzyw sztucznych, takich jak poliwęglan, czy też Trivex. Odznaczają się doskonałymi właściwościami optycznymi.

Ceny szkieł do okularów — czy warto szukać oszczędności?

Kupując okulary korekcyjne, bez wątpienia nie warto szukać oszczędności w szkłach. To bowiem one decydują o jakości widzenia i korekcji wady. Jedyną sytuacją, gdy można pomyśleć o tańszych soczewkach, jest bardzo nieznaczna wada. Jednak obszarem, w którym możemy zaoszczędzić — i to naprawdę dużo — są oprawki okularowe. Te potrafią bowiem nawet kilkukrotnie przewyższać cenę samych szkieł. Dlatego też, jeśli chcemy kupić tańsze okulary, nie kupujmy po prostu oprawek marek luksusowych, a postawmy na te rekomendowane przez optyków.