Aby zadbać o piękny i jednocześnie zdrowy wygląd uśmiechu należy przestrzegać zasad prawidłowej higieny jamy ustnej. W tym celu ważny jest wybór odpowiednich akcesoriów, zwłaszcza szczoteczki do zębów. Czym się kierować przy jej zakupie? Jak dokonać wyboru najlepszej szczoteczki do zębów, by cieszyć się ładnym uzębieniem?

Jak wybrać szczoteczkę do zębów?

Dobrze dobrana szczoteczka do zębów pozwala na utrzymanie estetycznie i jednocześnie zdrowo wyglądającego uśmiechu. Najlepsza szczoteczka do zębów to taka, która w najwłaściwszy sposób dopasowana jest do aktualnego stanu tkanek jamy ustnej i bieżących potrzeb. Przykładowo, inną szczoteczkę powinniśmy kupić przy problemach z dziąsłami, inną w czasie leczenia ortodontycznego.

To, jaką szczoteczkę do zębów wybrać, zależy także od wieku i zdolności manipulacyjnych osoby jej używającej. Szczególnej uwagi wymaga w tym kontekście wybór szczoteczki dla dziecka. Uznaje się, że pierwszą szczoteczkę do zębów należy zacząć stosować u malucha tuż po pojawieniu się pierwszego ząbka. Szczoteczka do zębów dla rocznego dziecka posiada dłuższy uchwyt ułatwiający rodzicom bezpieczne manipulowanie bardzo małą główką w jego buzi. Wraz z wiekiem i wzrostem samodzielności lepiej sprawdza się szczoteczka wyposażona w masywny uchwyt z podkładką pod kciuk idealnie pasującą do małych rączek dziecka.

Istnieje szeroki wybór możliwości – od szczoteczek manualnych przeznaczonych dla dorosłych lub dzieci po szczoteczki elektryczne (w tym soniczne). Najczęściej wśród produktów tradycyjnych, polecana jest miękka szczoteczka do zębów, która pozwala na skuteczne usunięcie resztek pokarmu oraz biofilmu osadzającego się na powierzchni uzębienia. Przy tym nie podrażnia tkanek dziąseł, zmniejszając ryzyko występowania stanu zapalnego przyzębia.

Kiedy wymienić szczoteczkę do zębów?

Bez względu na to, jaka szczoteczka do zębów została wybrana, należy pamiętać o konieczności regularnej jej wymiany. Jest to produkt, który ulega mechanicznemu zużyciu. Świadczy o tym przede wszystkim łatwo dostrzegalne gołym okiem ułożenie włosia w główce szczoteczki. Jeśli uległo ono trwałemu odkształceniu, wygięciu, wychyleniu to znak, że zachodzi konieczność zmiany.

Jest to też ważne z punktu widzenia mikrobiologicznego. Włosie szczoteczki usuwa resztki pokarmu oraz florę bakteryjną z jamy ustnej. Jeśli nie zostanie dobrze opłukane po zastosowaniu, staje się siedliskiem rozwoju drobnoustrojów.

Nie ma sztywnej reguły mówiącej, co ile wymieniać szczoteczkę do zębów. Stomatolodzy wskazują tu okres ok. 3 miesięcy.

Gdzie kupić szczoteczkę do zębów?

Szczoteczka do zębów to bardzo powszechnie dostępny środek higieniczny. Wersję podstawową szczoteczki manualnej można kupić niemal w każdym sklepie wielobranżowym. Większy wybór opcji dostępny jest w sieciach drogeryjno-kosmetycznych. Specjalistyczne szczoteczki do zębów lepiej wybierać w sklepach z produktami stomatologicznymi bądź w aptekach stacjonarnych lub internetowych. Sprawdź szczoteczki do zębów oferowane przez GUM: https://www.sunstargum.com/pl/produkty/szczoteczki-do-zebow.html