Ostry, promieniujący ból, dotykający tylko jednej strony – tak większość osób rozpoznaje rwę kulszową, która jest stanem, wynikającym ze zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. Być może nie każdy wie, ale nerw kulszowy jest najdłuższym nerwem w ludzkim ciele, zaczyna się od odcinka lędźwiowego kręgosłupa i rozgałęziającym się w dół bioder, pośladków, nóg i stóp. Rwa kulszowa rehabilitacja najczęściej jest spowodowana uciskiem na korzenie nerwowe w kanale kręgowym przez fragment krążka międzykręgowego.

Leczenie i profilaktyka

W celu zdiagnozowania rwy kulszowej lekarz musi przeprowadzić wywiad medyczny na temat stylu życia, a także zlecić niezbędne badania obrazowe w celu sprawdzenia, czy nie ma do czynienia z przepukliną dysku lub zwyrodnieniem. Może także poprosić pacjenta o wykonie prostych ćwiczeń, takich jak przysiady, podnoszenie nogi bez zginania kolana czy chodzenie na piętach lub na palcach. Pacjenci, którzy zmagają się z rwą kulszową wymagają rehabilitacji, skupiającej się na uśmierzeniu bólu, ale także zmniejszeniu stanu zapalnego, a także na zminimalizowaniu objawów. Bardzo pomocna okazuje się tutaj terapia manualna czy ćwiczenia, które nie będą zbytnio obciążać pacjenta. Jednak oprócz ćwiczeń i rehabilitacji fundamentalną kwestią jest odpoczynek, w razie konieczności wspierany lekami przeciwzapalnymi i rozluźniającymi mięśnie.

Jak wygląda rehabilitacja pacjentów z rwą kulszową?

Rehabilitację należy rozpocząć od konkretnych tkanek, które stanowią przyczynę bólu. Konieczna może się okazać korekcja postawy i stabilizacja centralna, a także terapia mięśni i powięzi, które mogą jeszcze długo pozostawać napięte. Każdy pacjent wymaga indywidualnej rehabilitacji, ponieważ w przypadku każdego z nich, przyczyna źródła ucisku nerwu kulszowego mogą być inna, również spowodowana stylem życia i codziennymi nawykami. Osoby zmagające się z bólem spowodowanym rwą kulszową znajdą pomoc w KFZ Kraków Centrum Profesjonalnej Fizjoterapii, gdzie specjaliści o odpowiednich kwalifikacjach pomogą wrócić do pełnej sprawności fizycznej. Krakowskie centrum świadczy zabiegi rehabilitacyjne na najwyższym poziomie. Aby uniknąć rwy kulszowej należy przyjrzeć się swojemu trybowi życia. Szczególnie narażone są osoby z nadwagą płaskostopiem, koślawością kolan, problemami z biodrami o rożnym pochodzeniu, zaburzeniami środka ciężkości, prowadzące siedzący tryb życia czy wykonujące prace obciążające kręgosłup.