Przekłucie uszu to w miarę szybki i niedrogi zabieg. Jednakże, aby wszystko się dobrze wygoiło i nie było żadnych poważnych powikłań później należy przestrzegać kilku zasad dbania o przekłute uszy.
Jak dbać o przekłute uszy? Co należy robić, by szybko się wygoiły? Czy jest to trudna pielęgnacja?

Kolczyki

Zacznijmy od tego, że najważniejszym elementem rekonwalescencji są kolczyki, jakie nosimy tuż po przekłuciu. Nie mogą to być pierwsze, lepsze kolczyki kupione podczas festynu, ani też duże, piękne kolczyki od jubilera.
Muszą być one z odpowiedniego, nieuczulającego metalu np. stali chirurgicznej. Ważne też, aby były małe i niezbyt ciężkie, gdyż będziemy je nosić bez ustanku przez około 4-6 tygodni, podczas których ucho będzie się goić, bez zrośnięcia się otworu. W dodatku jeśli szybko obciążymy zbytnio podrażnione ucho, da nam o sobie znać w dość nieprzyjemny sposób. Dobrze byłoby jednak, gdyby ich drucik, który tkwi w uchu był nieco grubszy. Dzięki temu otwór lekko się rozciągnie i łatwiej będzie wkładać następną parę.
Aby zapobiec się zrośnięciu ucha i kolczyka należy zostawić mały odstęp między nim a naszą skórą. Ponad to wcześniej umytymi rękami warto obrócić sztyft – czyli część, która trzyma kolczyk – wokół osi.

Higiena ucha

Pierwszą zasadą higieny przekłutego ucha jest nie dotykanie kolczyka brudnymi rękami. Jeśli musimy go dotknąć – aby obrócić sztyft, poluzować odstęp między kolczykiem, a skórą – robimy to tylko umytymi rękami.
Druga zasada to codziennie, dwa razy przemyć okolice przekłucia płynem do dezynfekcji, solą fizjologiczną lub wodą utlenioną. Zapobiegnie to wnikaniu drobnoustrojów do rany i przyspieszy gojenie.
Odnośnie higieny warto również wspomnieć, że przekłute ucho nie lubi wilgoci. Dlatego dopóki się nie zrośnie lepiej zastąpić kąpiele w wannie prysznicem, podczas którego będziemy uważać na uszy. Nie moczymy ich dużą ilością wody, staramy się myć głowę tak, by dostał się tam szampon, czy inny płyn.
Podobnie musimy postępować przy innych produktach i kosmetykach jak lakiery do włosów, odżywki do włosów, suche szampony, perfumy. Mogą bowiem podrażnić delikatne teraz uszy.

Odpuść sobie na razie

Przekłute uszy ograniczają też trochę miejsca do których możemy się udać. Nie powinniśmy bowiem pływać w basenach, nad zalewami, jeziorami, czy w morzu. Lepiej też unikać szerokim łukiem sauny i łaźnie parowe. Także solarium może okazać się kiepskim wyborem.