Bóle kostne, stawowe mięśniowe to bardzo częsta dolegliwość. Wbrew obiegowym opiniom, dotykają nie tylko seniorów oraz osoby chorujące na reumatyzm lub podobne schorzenia. Często do lekarza zgłaszają się z nimi również pacjenci młodzi, u których nie zdiagnozowano żadnej z chorób reumatycznych. Czynnikami, które sprzyjają powstawaniu takich bólów są przede wszystkim nadwyrężenia podczas treningów, urazy, następstwa siedzącego trybu życia lub nieprawidłowe dopasowanie materaca, poduszki czy krzesła.

Jeśli bóle nie są wynikiem toczących się poważnych procesów chorobowych (ich źródło koniecznie musi potwierdzić lekarz po przeprowadzeniu odpowiednich badań), ze zlikwidowaniem dolegliwości bólowych powinniście poradzić sobie samodzielnie. Pomogą w tym produkty dostępne w aptekach bez recepty. Wśród nich są plastry rozgrzewające. Co trzeba wiedzieć na ich temat, zanim sięgnięcie po jeden z nich? Jakie bóle możecie leczyć za ich pomocą? Tego dowiecie się z nowego artykułu.

Jak działają plastry rozgrzewające?

Działanie plastrów rozgrzewających opiera się na efekcie poprawy ukrwienia w danej części ciała. Składniki zawarte w produkcie sprawiają, że krew na danym obszarze zaczyna lepiej płynąć, co pacjent odczuwa właśnie jako rozgrzanie. Zwiększenie ilości przepływającej przez konkretne miejsce krwi sprawia, że znajdujące się w nim toksyny zostają szybciej wypłukane, co z kolei prowadzi do szybszego wygaśnięcia stanu zapalnego.

Plastry rozgrzewające dostępne są w dwóch formach. Pierwsze to plastry suche, które pod względem wyglądu są bardzo podobne do zwykłych plastrów używanych jako opatrunek. Swoje działanie zawdzięczają zawartości kapsaicyny – alkaloidu, który odpowiada za ostry smak i pieczenie papryki chilli. Drugi typ to plastry hydrożelowe. Od pierwszego rodzaju odróżnia je przede wszystkim łatwość przyklejania i odklejania. Odmienny jest też sposób uwalniania substancji czynnych – w plastrach hydrożelowych dzieje się to stopniowo, dzięki czemu na początku pojawia się efekt chłodzący (rozgrzanie następuje dopiero po pewnym czasie).

Plastry rozgrzewające – kiedy stosować?

Zastosowanie plastrów rozgrzewających jest bardzo podobne do maści. Oba typy produktów odróżnia jednak wygoda użycia. Maści mają tendencję do brudzenia ubrań lub pościeli, łatwo też o ich usunięcie. Tej wady nie mają plastry – są więc chętnie wybierane przez pacjentów, którzy chcą stosować je pod odzieżą lub podczas snu.

Lista dolegliwości, w leczeniu których pomocne mogą być plastry rozgrzewające jest naprawdę długa. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim:

  • bóle pleców;
  • bóle szyi;
  • bóle kończyn;
  • bóle reumatyczne;
  • bóle mięśni (zarówno potreningowe, jak i te występujące w przebiegu grypy lub przeziębienia);
  • skurcze mięśni.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że efekt rozgrzewający po plastrach nie jest tym samym, który można obserwować podczas rozgrzewki przed ćwiczeniami. Produkty tego typu nie mogą więc jej zastąpić.

Plastry rozgrzewające – o czym pamiętać?

Chociaż plastry rozgrzewające należą do bezpiecznych sposobów walki z bólami pochodzenia mięśniowego, kostnego lub stawowego, to należy pamiętać, że do ich stosowania istnieją pewne przeciwwskazania. Najważniejszym jest uczulenie na kapsaicynę. Jeśli np. przy jedzeniu lub przygotowywaniu chilli obserwowaliśmy u siebie niepożądane reakcje, decyzję o stosowaniu plastrów należy skonsultować z lekarzem. Jeżeli niepokojące objawy (znaczne zaczerwienienie lub ból) pojawią się po przyklejeniu plastra, należy jak najszybciej go ściągnąć i zaprzestać używania.