Proste i zdrowe zęby to jeden z wielu powodów do dumy. Jednak nie każdy może się cieszyć promiennym uśmiechem od samego początku – niektórzy muszą w to włożyć więcej wysiłku, a przede wszystkim pieniędzy, niż inni. Prosty zgryz to przede wszystkim ogromny komfort, ponieważ poszczególne wady mogą przyczyniać się do częstych migren, problemów z próchnicą oraz szeregu innych, o wiele poważniejszych chorób. Wizyta u ortodonty we Wrocławiu lub innym mieście w Polsce może Cię skutecznie ochronić przed groźnymi konsekwencjami nieleczonej wady zgryzu. Sprawdź, kiedy warto wybrać się do gabinetu ortodontycznego i dowiedz się, jak przygotować się do takiej wizyty!

Tych objawów nie można ignorować, czyli kiedy iść do ortodonty?

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego, każde dziecko powinno rozpocząć wizyty u ortodonty jak najwcześniej. Pierwszy kontakt ze specjalistą może mieć miejsce nawet w wieku 2-3 lat, ale nie później niż po ukończeniu 7 roku życia.

W tym okresie lekarz może wykryć wady, które są niewidoczne gołym okiem, umożliwiając drobne korekty za stosunkowo niewielkie koszty. Podejmowanie działań korygujących w późniejszym wieku może wiązać się ze znacznie większymi wydatkami.

Nie warto zwlekać z wizytą u ortodonty, gdy dziecko wykazuje:

  • asymetrię w rysach twarzy,
  • nadmiernie wysuniętą lub cofniętą bródkę,
  • stłoczenie zębów,
  • szpary między zębami,
  • przedwczesne wypadanie mleczaków.
  • dodatkowo wady wymowy, dysfunkcje języka czy nawyki takie jak oddychanie przez usta, również wymagają konsultacji ortodontycznej.

Warto także skorzystać z porady ortodonty w przypadku szkodliwych nawyków u dziecka, takich jak obgryzanie paznokci, ołówków, długopisów czy ssanie palca lub smoczka.

Ortodoncja dla dorosłych

W przypadku osób, które nie miały możliwości skorygowania wad zgryzu w dzieciństwie, istnieje opcja korekty w wieku dorosłym. Popularne przekonanie, że ortodoncja nie jest możliwa u osób dorosłych, to mit, który niestety nadal funkcjonuje w społeczeństwie.

Praktyka jednak pokazuje, że wiek nie jest przeciwwskazaniem do leczenia wad zgryzu. Taki zabieg nie tylko wpływa korzystnie na wygląd i samopoczucie, lecz także ma pozytywny wpływ na zdrowie.

Nie warto zwlekać z wizytą u ortodonty, gdy u osoby dorosłej pojawiają się odsłonięte szyjki zębowe.

Osoby dorosłe powinny również skonsultować się z ortodontą, jeśli występują u nich następujące objawy:

  • zgrzytanie zębami,
  • ścieranie się zębów,
  • nadmierne odkładanie się kamienia nazębnego,
  • wady wymowy,
  • oddychanie ustami,
  • dysfunkcje języka.

Leczenie ortodontyczne – to warto wiedzieć przed wizytą u ortodonty we Wrocławiu

Standardowy proces leczenia ortodontycznego trwa od półtora roku do dwóch lat. W dzisiejszych czasach dzięki nowoczesnym aparatom ortodontycznym, często dostosowywanym indywidualnie, procedura może być znacznie skrócona.

W ramach leczenia ortodontycznego stosuje się zarówno aparaty ruchome, które można wyjmować, jak i te długookresowo przymocowane do zębów, zwane “zamkami”. W wielu przypadkach korzystniejsze efekty przynosi jednak stosowanie aparatów stałych.

Aparaty ortodontyczne mogą być noszone zarówno podczas okresu wypadania uzębienia mlecznego, czyli tzw. okresu uzębienia mieszanego, jak i po wyrośnięciu wszystkich stałych zębów, zazwyczaj w wieku 12-13 lat.

Klasyczny aparat stały składa się z zestawu zamków i pierścieni, które są przytwierdzane do zębów za pomocą specjalnych klejów ortodontycznych. Są one połączone specjalnym drutem termoplastycznym, który stopniowo koryguje ich ustawienie.

Czasami, między zębami umieszcza się sprężynki, wyciągi czy gumki, które są dostosowywane raz na 4-6 tygodni. Po zakończonym leczeniu aparat jest usuwany, a klej jest usuwany bez szkody dla szkliwa.

Następnie pacjentowi zakłada się stałą retencję, czyli cienki drucik umieszczony za zębami od strony podniebiennej w szczęce i od strony językowej w żuchwie. W niektórych przypadkach pacjent otrzymuje także ruchomą płytkę retencyjną.

Czas trwania leczenia ortodontycznego zależy od rodzaju niezbędnych korekt i może wynosić od kilku miesięcy do nawet kilku lat.