Wielu pacjentów, zarówno tych młodszych jak i tych w starszym wieku, będąc przekonanymi o swoim nienagannym zdrowiu i doskonałej sprawności fizycznej, bardzo często lekceważy konieczność odbycia wizyty u lekarza czy poddania się badaniu diagnostycznemu. To poważny błąd, gdyż jak pokazują obecne czasy, wczesna diagnostyka i świadomość konieczności wykonywania badań profilaktycznych, często potrafi nawet uratować życie. Jednym z badań z zakresu diagnostyki obrazowej, które pozwala ocenić stan narządów wewnątrz ciała jest rezonans magnetyczny. Dowiedz się czym jest badanie rezonansem magnetycznym i kto powinien się mu poddać. Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące rezonansu magnetycznego. Zadbaj o swoje zdrowie już dziś!

Czym jest rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny, w skrócie nazywany MRI, czyli z języka angielskiego magnetic resonance imaging to badanie z zakresu diagnostyki obrazowej, które jest szeroko stosowane we współczesnej medycynie. Badanie pozwala na szybkie i nieinwazyjne zbadanie wszystkich wewnętrznych struktur w organizmie, pod kątem występowania jakichkolwiek nieprawidłowości.

Dzięki rezonansowi magnetycznemu można spojrzeć do wnętrza kości, tkanek miękkich, mózgu czy serca. Badanie rezonansem magnetycznym jest w pełni bezpieczne dla zdrowia i nie należy się go obawiać. Podczas badania, specjalna maszyna oddziałuje nieszkodliwym dla człowieka polem magnetycznym na organizm, generując w ten sposób wysoko jakościowe obrazy diagnostyczne.

Rezonans magnetyczny, w zależności od obszaru ciała poddanemu badaniu trwa od 20 do 60 minut. Podczas badania należy wyzbyć się wszelkich metalowych przedmiotów, które mogłyby zakłócić jego wynik. Dodatkowo, badanie MRI można przeprowadzić z zastosowaniem kontrastu, jeżeli zachodzi taka potrzeba.

Happy patient undergoing mri scan at hospital.

Kiedy wykonać rezonans magnetyczny?

Badanie rezonansem magnetycznym można wykonać zarówno na podstawie skierowania od lekarza na Narodowy Fundusz Zdrowia, jak i prywatnie. W przypadku badań na NFZ, w dobrych placówkach nie należy obawiać się długich kolejek do badania, a w przypadku badań prywatnych, można spodziewać się korzystnej ceny za badanie.

Rezonans magnetyczny pozwala zajrzeć do wnętrza organizmu i ocenić w jakim stanie znajdują się narządy wewnętrzne danego pacjenta. Badanie pozwala precyzyjnie określić zmiany zachodzące w układzie mięśniowym oraz szkieletowym, a nawet w szpiku kostnym. Najczęściej rezonans magnetyczny stosuje się w diagnostyce chorób ośrodkowego układu nerwowego, na przykład stwardnienia rozsianego czy nowotworów mózgu oraz innych zaburzeń neurologicznych. Rezonans magnetyczny pozwala również zdiagnozować rozszczep kręgosłupa, rozdwojenie rdzenia czy niedokrwienie mózgu.

Jeżeli szukasz placówki medycznej, w której bezpiecznie i bez długiego oczekiwania na badanie wykonasz rezonans magnetyczny, koniecznie odwiedź Pracownię Diagnostyki Obrazowej Tomma: https://tomma.com.pl/badanie/rezonans-magnetyczny/. Pomimo panującego w całym kraju zagrożenia epidemicznego pacjenci, którzy chcą wykonać rezonans magnetyczny prywatnie bądź na NFZ w placówkach Tomma, nie mają czego się obawiać. Personel odpowiedzialny za wykonywanie rezonansu magnetycznego w całym kraju jest doskonale przygotowany do przeprowadzania badań, a w każdej lokalizacji zachowane są najwyższe standardy bezpieczeństwa. Nie odkładaj terminu badania na później. Pamiętaj, że Twoje zdrowie jest najważniejsze, a wczesna diagnostyka umożliwia wcześniejsze podjęcie leczenia i daje szansę na szybsze wyleczenie pacjenta z dolegających mu schorzeń. Znajdź placówkę Tomma w swojej okolicy i poddaj się badaniu.