Okres oczekiwania na dziecko jest pełen radosnych zmartwień, ale są rzeczy, o których przyszłe matki muszą pamiętać w każdym zamieszaniu. Właściwe zachowanie w czasie ciąży ułatwia poród i pomaga dziecku urodzić się zdrowo, a wykwalifikowany prywatny ginekolog w Warszawie zapewni Ci bezpieczeństwo w okresie dojrzewania nowego życia. Lekarz, który obserwuje ciążę, opowie ci o wszystkich szczegółach, a na początek odpowiemy na najczęstsze pytania i rozwiążemy obawy, ponieważ panie w interesującej sytuacji nie powinny się martwić!

Jak długo trwa ciąża?

Średni okres ciąży wynosi 40 tygodni; możliwe są wahania od 37 do 42 tygodni; niemowlę urodzone wcześniej niż 37 tydzień jest uważane za wcześniaai. W oparciu o zmiany funkcjonalne w ciele matki i cechy rozwoju płodu w czasie ciąży wyróżnia się trzy etapy – po trzy miesiące każdy:

  • Pierwszy trymestr (do 13. tygodnia) jest najbardziej odpowiedzialny; w tym czasie powstają błony płodowe i następuje ukształtowanie tkanek wewnętrznych i narządów dziecka;
  • Drugi trymestr (14.-28. tygodnia) – w tym czasie płód jest już prawie ukształtowany i aktywnie rośnie, a od 4-5 miesiąca zaczyna poruszać się w brzuchu. U zdrowych kobiet okres ten jest zwykle łatwy, czas ten można wykorzystać na kursy przygotowawcze do porodu, wybór szpitala położniczego i przygotowanie urlopu rodzicielskiego;
  • Trzeci trymestr (od 29. tygodnia) – ze względu na dużą wagę płodu trudno jest chodzić i obracać się podczas snu, nacisk macicy na przeponę i pęcherz powoduje duszność i częste oddawanie moczu.

Prowadzenie ciąży: gdzie, co i jak?

Kobieta musi się zgłosić do ginekologa przed 10. tygodniem ciąży – w takim przypadku kobieta otrzymuje zasiłek na dziecko w wysokości tysiąca złotych. Program prowadzenia ciąży w Polsce przewiduje 10 wizyt u ginekologa, trzy badania  USG oraz podstawowy pakiet badań laboratoryjnych:

  • oznaczanie grupy krwi i czynnika Rh;
  • ogólne badania krwi i moczu;
  • badanie krwi na obecność wirusa HIV;
  • serodiagnoza zakażeń powodujących nieprawidłowości w rozwoju płodu;
  • PAPP-a – test w kierunku zespołu Downa i innych nieprawidłowości chromosomalnych;
  • oznaczanie poziomu cukru we krwi i test tolerancji glukozy;
  • badanie cytologiczne zeskrobań szyjki macicy.

W Polsce dostępne są dwie opcje obserwacji kobiet w ciąży – w ramach ubezpieczenia publicznego w miejskich placówkach medycznych oraz odpłatnie w prywatnej klinice. Zalecany harmonogram badań wygląda następująco: w pierwszych dwóch trymestrach – co miesiąc; od 29. do 36. Tygodnia – co 14 dni, od 36. tygodnia – co 7 dni.

Z powodu ogromnych kolejek na zapisy do położnika-ginekologa w Warszawie wiele kobiet woli być pod kontrolą lekarza w prywatnych klinikach. Prowadzenie ciąży w centrum medycznym “Twój Lekarz w Warszawie” jest niedrogie; możesz kupić kompleksowy pakiet w preferencyjnych kosztach – obejmuje on wszystkie niezbędne testy i badania obrazowe, a liczba przyjęć nie jest ograniczona!

Złe samopoczucie u kobiety w ciąży: kiedy udać się do lekarza?

Na tle zmian hormonalnych u niektórych kobiet we wczesnych stadiach ciąży obserwuje się zatrucie – ataki nudności rano, które zwykle nie wymagają leczenia i zaprzestają, gdy organizm dostosowuje się do nowego stanu. Redystrybucja objętości krążącej krwi prowadzi do obniżenia ciśnienia, które objawia się osłabieniem, drażliwością i zawrotami głowy.

W drugim i trzecim trymestrze pod wpływem hormonu progesteronu napięcie naczyń krwionośnych się osłabia; zastój krwi w miednicy prowadzi do hemoroidów, z tego samego powodu możliwe jest rozluźnienie zwieracza przełyku, powodując zgagę; nacisk macicy na jelita powoduje zaparcia, po porodzie stan przewodu pokarmowego jest ustabilizowany. W przypadku objawów ostrej choroby powstrzymaj się od stosowania silnych środków, które mogą okazać się niebezpieczne dla dziecka; przed przyjęciem jakiegokolwiek leku skonsultuj się z lekarzem.

Powikłania ciąży występują rzadko; zagrożone są kobiety w wieku powyżej 35 lat, które cierpią na zaburzenia metaboliczne, astmę oskrzelową, padaczkę, przewlekłe choroby nerek, wątroby i układu krążenia. Przy pierwszych wskaźnikach patologii należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, aby podjąć kroki w celu zapobiegania poronieniu; na wszelki wypadek pamiętaj o alarmujących objawach:

  • bóle ciągnące w dolnej części brzucha i dolnej części pleców;
  • krwawe i ropne upławy;
  • wyciek płynu owodniowego;
  • drgawki i skaleczenia;
  • gwałtowny wzrost ciśnienia;
  • zaburzenia widzenia, mroczki przed oczami;
  • objawy zatrucia w drugim i trzecim trymestrze ciąży;
  • osłabienie lub wzmocnienie ruchów płodu;
  • ojawienie się skurczów zbyt wcześniej przed porodem;
  • brak wstrząsów płodu przez ponad 4 godziny.

Dieta dla przyszłej mamy

Podczas oczekiwania na dziecko kobiece ciało odczuwa zwiększone zapotrzebowanie na niezbędne aminokwasy, pierwiastki śladowe i witaminy. W przeciwnym razie płód uzupełnia niedobór składników odżywczych kosztem matki: z niedoborem wapnia psują się zęby, a z brakiem żelaza rozwija się niedokrwistość. Dziwne pragnienia smakowe kobiet w ciąży są często związane z niewystarczającym spożyciem minerałów: pasja do słodyczy wskazuje na brak cynku i magnezu, chęć jedzenia kredy wskazuje na niedobór wapnia; w razie potrzeby kobietom zalecane są preparaty witaminów i minerałów.

Odżywianie przyszłej matki powinno być tak różnorodne, jak to możliwe, ale jednocześnie lekkostrawne; dieta powinna obejmować źródła wysokiej jakości białka – chude mięso, jaja, ryby morskie, sfermentowane produkty mleczne. Aby utrzymać funkcję jelit, jedz więcej warzyw i niesłodzonych owoców bogatych w błonnik i pektyny, a spożycie cukrów i rafinowanej żywności najlepiej ograniczyć, aby nie przybrać na wadze.

Aby poprawić trawienie, należy jeść ułamkowo i małymi porcjami; nie należy nadużywać kawy i mocnej herbaty, półproduktów, ciężkostrawnych pikantnych, tłustych i smażonych potraw; palenie i alkohol należy całkowicie wykluczyć. Aby zapobiec alergiom i skazie u dzieci, nie daj się również ponieść żywności zawierającej potencjalne alergeny – czekoladę, truskawki, pomarańcze itp.

Jak zachować piękno i nie przytyć?

Nosząc dziecko, kobieta przybiera na wadze 10-15 kilogramów i nie ma w tym nic złego – do 5-6 kilogramów przypada na płód, płyn owodniowy i błony płodowe. Kolejne kilka kilogramów zostanie dodanych ze względu na zwiększenie objętości krwi, obrzęk gruczołów sutkowych i obrzęk tkanek w późniejszym okresie. Należy unikać nadwagi; otyłość komplikuje przebieg ciąży i porodu, dlatego ważne jest, aby kontrolować przyrost masy ciała:

  • dopuszczalny przyrost masy ciała do końca pierwszego trymestru-do 1,5 kg;
  • w drugim trymestrze ciąży – 250-300 gramów tygodniowo;
  • w trzecim semestrze-300-400 gramów tygodniowo.

Aby szybko przywrócić sylwetkę po porodzie w ostatnim trymestrze ciąży, zaleca się noszenie bandaża, aby zapobiec opadaniu brzucha. Innym problemem młodych matek są rozstępy lub rozstępy poporodowe w postaci pasków na brzuchu i udach z powodu zmniejszonej elastyczności skóry. Aby wyeliminować rozstępy raz w tygodniu, złuszczaj i masuj obszary problemowe, przestrzegaj reżimu picia i wzbogacaj dietę źródłami kolagenu, witaminy E i nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Aktywność fizyczna w czasie ciąży jest najlepszą profilaktyką otyłości i rozstępów, a ponadto dzięki mobilnemu stylowi życia łatwiej jest utrzymać więzadła miednicy w dobrej kondycji, co zapewnia łatwy i szybki poród. Przy dobrym samopoczuciu kobieta może zachować zwykłą aktywność i uprawiać sport, unikając przepracowania, urazów i upadków. Jeśli wcześniej nie lubiłeś wysiłków fizycznych, spróbuj gimnastyki i jogi dla kobiet w ciąży, pływania i aerobiku w wodzie, częściej spaceruj na świeżym powietrzu.

Ciąża nie jest chorobą, ale naturalnym stanem ciała i cennym doświadczeniem duchowym, z którego można się cieszyć. W przypadku pomyślnego porodu pozytywne nastawienie przyszłej matki jest nie mniej ważne niż poddanie się badaniom lekarskim i przestrzeganie zaleceń lekarza. Ciesz się z przebudzenia macierzyństwa i szybkim zwiększeniem rodziny, a zespół położników i ginekologów kliniki “Twój Lekarz w Warszawie ” sprawi, że Twoja ciąża będzie szczęśliwa i bezchmurna