Proces starzenia się organizmu (w tym np. skóry) jest związany z wieloma kwestiami, ale jednym z głównych czynników, które wpływają negatywnie na stan skóry i ogólnego zdrowia, są wolne rodniki. Wolne rodniki stale powstają w wyniku tlenowego metabolizmu komórkowego. Trzeba mieć na uwadze, że ich nadmiar może wywołać niepożądane zmiany w organizmie. Jednym z czynników, które przyspieszają ten proces, jest obecność nikotyny zawartej w wyrobach tytoniowych.

Nikotyna w papierosach a starzenie się skóry oraz organizmu. Jaka jest zależność w tej kwestii?

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób palenie papierosów wpływa na organizm, musisz mieć na uwadze między innymi szkodliwość względem ludzkiej skóry.

Starzenie się skóry jest pierwszym objawem, dzięki któremu można zauważyć efekty nałogu tytoniowego. Jest to naturalny proces, ale palenie papierosów znacznie go przyśpiesza. Nikotyna, czyli substancja zawarta w wyrobach tytoniowych, negatywnie wpływa na skórę oraz cały ludzki organizm. Działanie nikotyny na skórę jest weieloaspektowe. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze ryzyko zwężenia naczyń krwionośnych w zewnętrznych warstwach skóry. To powoduje ograniczenie przepływu krwi, dzięki czemu dostarcza się skórze tlen oraz niezbędne składniki odżywcze. W efekcie, komórki skóry zaczynają cierpieć na niedotlenienie, co bez wątpienia ma negatywny wpływ na ich stan.

Warto zauważyć, że nikotyna jest tylko jednym z wielu trujących substancji zawartych w papierosach. Długotrwałe palenie papierosów powoduje problem określany jako tzw. stres oksydacyjny, co wyraża się poprzez nadprodukcję wolnych rodników. Te wolne rodniki przyczyniają się do uszkodzenia elastyny i kolagenu, dwóch składników skóry, które nadają jej elastyczność i siłę. Gdy te białka zostają uszkodzone, skóra staje się zwiotczała i pojawiają się zmarszczki. To zaburza naturalną elastyczność skóry, a także powoduje pojawienie się plam, suchość i rogowacenie skóry.

Papierosy a wygląd skóry

Skutki palenia tytoniu nie ograniczają się tylko do twarzy, ale również do innych części ciała, jak na przykład wewnętrzna strona ramion. Jednak najbardziej zauważalne zmiany występują na twarzy i są największym powodem niepokoju dla palaczy. Charakterystyczne “zmarszczki palacza” to pionowe bruzdy wokół ust, które powstają w efekcie ciągłego zaciskania warg na papierosie. Nie bez znaczenia są również zmarszczki w okolicy oczu, które pojawiają się nawet u osób korzystających z kremów przeciwzmarszczkowych.

Bibliografia:

K. Pytkowska, J. Arct, L. Wrońska,, Wpływ dymu tytoniowego na skórę, „Polish Journal of Cosmetology”, 2018, 21 (1), s. 20–24.

Strona internetowa: https://recigar.pl/wplyw-nikotyny-na-starzenie-sie-organizmu-i-zdrowie/

E. Florek, M. Urbańska, G. Nowak, Wpływ palenia tytoniu na starzenie się skóry, „Przegląd Lekarski” 2012, 69 (10).