W ostatnim czasie bardzo wiele mówi się o problemie zanieczyszczenia powietrza. Problem dotyczy jednak nie tylko wielkich miast, ale i małych miejscowości, gdzie mieszkańcy masowo ogrzewają swoje domostwa węglem i drzewem, paląc w domowych kominkach. Na szczęście, dzięki rozwojowi technologii na rynku znajdziemy wiele ciekawych rozwiązań, które mogą obronić nas przed zanieczyszczeniami. Wśród nich znajdują się oczyszczacze powietrza.

  1. Dlaczego warto zainwestować w oczyszczacz powietrza
  2. Typy oczyszczaczy
  3. Gdzie szukać najlepszych filtrów powietrza?

Dlaczego warto zainwestować w oczyszczacze powietrza?

Polskie miasta przodują wśród najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Niestety, jakość powietrza znacząco wpływa na długość życia mieszkańców i powoduje wiele groźnych chorób, takich jak obturacyjna choroba płuc czy nadciśnienie tętnicze. Mogłoby się wydawać, że podczas, gdy na zewnątrz normy zanieczyszczenia są przekroczone kilkukrotnie, to w mieszkaniach jesteśmy bezpieczni, wystarczy nie otwierać okien. Nic bardziej mylnego! Choć okna będą szczelnie zamknięte, to do mieszkań i tak przedostaną się zanieczyszczenia, a ich poziom nieznacznie będzie różnił się od ogólnych wskazań dla miasta.

Poza filtrowaniem powietrza z zanieczyszczeń takich jak smog, filtry powietrza spełniają także inną, równie ważną funkcję. Jeżeli w domu mieszkają alergicy, to z pewnością docenią fakt, że tego typu urządzenia wyłapują alergeny i nawilżają powietrze. Neutralizują też promieniowanie emitowane przez telewizory i komputery.

Typy oczyszczaczy

Na rynku istnieje bardzo wiele modeli filtrów powietrza, a ich oferta wciąż się poszerza. Klienci mogą wybierać spośród modeli kompaktowych i tych bardziej masywnych. Oczyszczacze różnią się od siebie typem filtra, mocą i technologią, w jaką zostały wyposażone. Wiele z nich poza podstawowymi funkcjami oczyszczania, ma też opcję pomiaru jakości powietrza. Obecnie większość urządzeń jest powiązanych z siecią Wi-Fi, tak abyśmy mogli nimi zdalnie sterować z poziomu aplikacji mobilnych. Osoby, które szukają rozwiązań dla biur i większych pomieszczeń z pewnością zwrócą uwagę na oczyszczacze Coway, a ci, którzy pragną odetchnąć pełną piersią we własnych czerech ścianach, mogą skorzystać z oferty filtrów LIFAair. Urządzenia tej fińskiej firmy to wysokiej jakości oczyszczacze łączące w sobie technologię filtrów HEPA i filtrów węglowych. Są przeznaczone do pomieszczeń o powierzchni od 39 do 59 metrów kwadratowych, a więc sprawdzą się idealnie w większości domostw.

Gdzie szukać najlepszych filtrów powietrza?

Oczyszczacze znajdziemy w wielu znanych sklepach z elektroniką i w marketach budowlanych. Internet także oferuje bogaty wybór tego typu urządzeń. Odwiedzając sklepy internetowe, takie jak Zdrovi.pl możesz zapoznać się z najnowszymi modelami oczyszczaczy. Korzystając z internetu, warto też czytać opinie innych użytkowników, recenzję i śledzić wpisy blogowe na temat filtrów obecnych na rynku. To znacznie ułatwi dokonanie wyboru i pozwoli na zakup najlepszej możliwej opcji. Zanim zdecydujemy się na konkretny filtr, weźmy pod uwagę kilka podstawowych czynników, między innymi wielkość mieszkania i nasze indywidualne potrzeby. Im większa powierzchnia domu, tym mocniejsza powinna być siła oczyszczacza. Nie zapominajmy też o sprawdzeniu informacji na temat serwisowania urządzeń i filtrów wymiennych. Dobrze jeśli sprzedawca informuje o możliwości serwisowania sprzętu w kraju. To znacznie ułatwia sprawę, w momencie kiedy zmagamy się z usterką filtra. Oczekiwanie na wysyłkę do kraju producenta może trwać bardzo długo i wiązać się z dodatkowymi kosztami.