Według badań prawie połowa Polaków odczuwa przewlekły stres i to kilka razy w tygodniu, natomiast co piąty z nas ma z nim do czynienia codziennie. Problem jest więc naprawdę poważny, gdyż ma on bezpośredni wpływ na zdrowie, zwłaszcza w dłuższym rozrachunku. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, aby sobie z nim radzić, a funkcję wspomagającą mogą pełnić także leki na stres bez recepty dostępne w aptekach.

Jaki wpływ na zdrowie ma stres?

Stres niestety sprzyja występowaniu wielu dolegliwości oraz chorób, także tych przewlekłych. Generalnie uważa się, że ma on wpływ na obniżenie odporności, co może skutkować większą podatnością na różnego rodzaju infekcje, w tym przeziębienie oraz grypę. Stres przyczynia się dodatkowo do rozwoju wielu chorób autoimmunologicznych i często sprawia, że dochodzi do nasilenia ich objawów.

Jakie są sposoby radzenia sobie ze stresem?

Sposobów radzenia sobie ze stresem jest wiele i w praktyce to połączenie kilku metod daje najlepsze rezultaty. Jednym z najważniejszych kroków jest nauczenie się reagowania na stres tak, aby zmniejszyć negatywną reakcję na potencjalnie niebezpieczny bodziec. Najszybszym sposobem na to jest głębokie oddychanie, które daje organizmowi sygnał, że w środowisku nie występuje zagrożenie. Przydatne mogą być również techniki relaksacyjne takie jak joga oraz medytacja. Coraz więcej osób sięga także po leki na stres bez recepty. Co dokładnie zawierają takie preparaty? Są to przede wszystkim wyciągi z ziół, które mają działanie uspokajające poprzez ich wpływ na układ nerwowy. Dzięki temu, że są to właśnie wyciągi roślinne, przyjmowanie leków na stres bez recepty to mniejsze ryzyko skutków ubocznych. Pomimo tego zawsze trzeba zwracać uwagę na przeciwwskazania do stosowania takich preparatów, a także na prawidłowe dawkowanie.

Nocna regeneracja, czyli skuteczne lekarstwo na stres

Niestety stres bardzo często sprawia, że cierpimy na bezsenność, co dodatkowo pogłębia problem… samego stresu. Sen to bowiem podstawa regeneracji organizmu oraz klucz do lepszego samopoczucia na co dzień. Dlatego też krótkookresowo mogą sprawdzić się leki nasenne bez recepty. Także i w tym przypadku w ich skład wchodzą różnego rodzaju zioła mające działać odprężająco na układ nerwowy. Najczęściej są to: waleriana, wyciąg z chmielu, lawenda, melisa oraz melatonina. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nawet leki nasenne bez recepty mogą mieć działanie uzależniające. Z czasem ta sama dawka przestaje być wystarczająca, przez co konieczne jest przyjmowanie preparatu w większej ilości. Dlatego też takie farmaceutyki należy stosować rozważnie i zawsze zgodnie z dołączoną ulotką.

Leki na stres bez recepty i na receptę oraz konsultacja lekarska

Długotrwałego stresu oraz jego wpływu na organizm po prostu nie można ignorować. Dlatego też jeśli żadna z wprowadzonych metod nie pozwala na jego złagodzenie, bez wątpienia warto skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą. Rozmowa z takimi specjalistami to sposób na zrozumienie, dlaczego konkretne czynniki działają na nas tak negatywnie oraz doprowadzają do silnych reakcji organizmu. Psycholog lub psychiatra jest też w stanie przekazać skuteczne techniki radzenia sobie ze stresem. Takie techniki mogą towarzyszyć przyjmowaniu leków nasennych bez recepty, gdyż często problemom tym towarzyszą właśnie kłopoty z zasypianiem. Wdrożenie technik radzenia sobie ze stresem to w obecnych czasach niemalże konieczność. Nic dziwnego – zdecydowana większość z nas doświadcza go na co dzień, co wpływa negatywnie nie tylko na satysfakcję z życia, ale przede wszystkim na zdrowie.