Komponując wygodne łóżko, zwracamy swoją uwagę przede wszystkim na dobry materac do spania. Jest to najważniejszy element wyposażenia każdego łóżka, gdyż odpowiada za właściwe wsparcie całej sylwetki. Jednak warto także zwrócić uwagę na inne akcesoria sypialniane, które zwiększają komfort snu. Zalicza się do nich m.in. poduszka. Jaką dokładnie pełni funkcję oraz czy może wpływać na aparat mowy i oddychanie?

Poduszka – jaką pełni rolę w łóżku?

Szacuje się, że niemalże każdy z nas ma w swoim łóżku poduszkę. Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, dlaczego ona tam jest? Jak się okazuje, jej rolą jest nie tylko zapewnienie nam komfortowego wypoczynku, ale także właściwe wsparcie górnych partii ciała. Oznacza to, że dzięki niej stabilizuje się pozycja:

  • głowy,

  • barków,

  • odcinka szyjnego kręgosłupa.

Przekłada się to na rozluźnienie mięśni, które mogą się zregenerować w czasie wypoczynku. Wygodna poduszka do spania z pewnością pozwoli nam uniknąć porannych dolegliwości bólowych i sztywności karku.

Poduszka a aparat mowy i oddychanie

W naszym społeczeństwie spanie bez poduszki to temat, który wzbudza wiele kontrowersji. Produkty te wraz z materacem mają za zadanie wspierać ułożenie naszego kręgosłupa w czasie snu, jednak rekomenduje się, aby rodzice nie wyposażali w nie łóżeczka dziecięcego. Wynika to z faktu, iż mogą przyczynić się do zasłonięcia dróg oddechowych, co skutkuje utrudnionym oddychaniem. Modele specjalnie przeznaczone dla dzieci można zacząć wprowadzać po ukończeniu drugiego roku życia. W przypadku nastolatków i osób dorosłych – dobra poduszka nie wpływa na aparat mowy i oddychanie. Wynika to z faktu, iż gwarantuje właściwe ułożenie górnych partii ciała. Zatem, jak wybrać poduszkę, która będzie idealnie do nas dopasowana?

Dobra poduszka – czyli jaka?

Wybierając akcesoria sypialniane, należy pod uwagę wziąć osobiste potrzeby i preferencje. Nie inaczej jest przy wyborze poduszki! Jak się okazuje, wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele kwestii należy wziąć pod uwagę. Oto najważniejsze z nich:

  • stopień twardości – wpływa na ułożenie głowy oraz jej stabilizację,

  • rodzaj wypełnienia – przekłada się na ostateczne właściwości produktu,

  • rozmiar – zależy od naszych indywidualnych preferencji,

  • wysokość – wpływa na ułożenie kręgosłupa szyjnego,

  • preferowana pozycja do spania – określa m.in. kształt modelu, który może się do nas dopasować w jak najlepszy sposób.

Zdrowy sen jest niezwykle ważny dla każdego człowieka. Zapewnić go może przede wszystkim odpowiednio skomponowane łóżko. Składa się ono nie tylko z poduszki, ale także materaca czy kołdry.

Artykuł powstał we współpracy z SleepMed.pl.