Kinesiotaping to nowoczesna metoda stosowana w fizjoterapii, rehabilitacji oraz leczeniu dolegliwości kostno-stawowych i mięśniowych. Polega na aplikacji bezpośrednio na skórę elastycznych plastrów, których zadaniem jest stymulowanie mięśni i tkanek. Kinesiotaping może być stosowany na różne części ciała, w zależności od potrzeb i oczekiwanych efektów. Mimo, że metoda ta szczególnie zyskuje na popularności i znaczeniu w ostatnich latach, jej historia jest znacznie dłuższa.
Jak powstał kinesiotaping?
Metoda kinesiotapingu została opracowana w Japonii już w latach 70-tych XX w. Jej twórcą był znany chiropraktyk Kenzo Kase, który wypracował w swoim gabinecie zupełnie nową metodę leczniczą. Początkowo była ona stosowana wyłącznie w Japonii. Sytuacja odmieniła się jednak w 1995 r., kiedy to Amerykańskiej Krajowe Stowarzyszenie Trenerów Sportowych uznało kinesiotaping za skuteczną metodę uzupełniającą leczenie dolegliwości charakterystycznych dla sportowców. Metoda ta szybko zyskała uznanie także w Europie, gdzie jest z powodzeniem stosowana od połowy lat 90-tych XX w.
W Polsce kinesiotaping stał się popularny na samym początku XXI w. Jest to obecnie jedna z najbardziej znanych i najczęściej stosowanych metod wspierających rehabilitację. Kinesiotaping w Krakowie jest stosowany na szeroką skalę w fizjoterapii, głównie związanej z sektorem sportowym, w rehabilitacji pourazowej i pooperacyjnej, a także w okresie ciąży i połogu. Głównym atutem tej metody jest działanie przez całą dobę, co zwiększa dobroczynne efekty prowadzonych za jej pomocą terapii oraz pozwala kontynuować działania lecznicze poza gabinetem.
Na czym polega kinesiotaping?
Kinesiotaping to nowoczesna metoda lecznicza i rehabilitacyjna, która polega na aplikacji na skórze elastycznych plastrów. Plastry wykorzystywane w kinesiotapingu posiadają specjalne właściwości – są wykonane ze 100% bawełny oraz pokryte specjalnym, antyalergicznym klejem akrylowym. Zostały zaprojektowane w taki sposób, aby naśladowały swoimi właściwościami ludzką skórę. Plastry rozciągają się jedynie wzdłuż, a ich sprężystość sięga do nawet 130%. Są wodoodporne, oddychające oraz przeznaczone do długiego użytku.
Sekretem skuteczności kinesiotapingu jest długotrwała stymulacja układu mięśniowego i kostno-stawowego poprzez mechaniczne drażnienie receptorów skóry. Właściwe techniki jego stosowania pozwalają poprawić krążenie krwi i napięcie mięśniowe, uzyskać prawidłowe ustawienie powierzchni stawowych i prawidłową ruchomość powięzi, zmniejszyć obrzęki limfatyczne oraz uśmierzyć dolegliwości bólowe. Plastry przeznaczone do kinesiotapingu mają różne kształty, których wybór zależy od potrzeb pacjenta oraz efektów, jakie chcemy za ich pomocą uzyskać. Istnieje szereg technik oklejania, których prawidłowy wybór pozwala osiągnąć najlepsze efekty lecznicze.
Plastry można aplikować na dowolne części ciała. Naklejone na skórę nie usztywniają ani nie zakłócają swobody ruchów. Umożliwiają za to dynamiczną jej pracę, która przynosi istotne korzyści zdrowotne. Kinesiotaping w Krakowie jest stosowany zarówno w ramach samodzielnej terapii, jak i jako wsparcie terapii manualnej. Jego skuteczność została potwierdzona w licznych publikacjach naukowych i badaniach.
Partnerem artykułu jest OrtoRehaSport – skuteczny kinesiotaping Kraków.
Najnowsze komentarze