Poradnia dermatologiczna diagnozuje wszelkie nieprawidłowości związane ze zdrowiem skóry, włosów i paznokci. Specjalista dermatologii dokładnie analizuje objawy a następnie wdraża odpowiednie leczenie. Poradnia dermatologiczna świadczy swoje usługi na zasadzie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, dzięki czemu każdy z nas może zgłosić się do niej z trapiącym nas problemem skórnym. Sprawdźmy czym zajmuje się dermatologia i jakimi schorzeniami najczęściej się zajmuje?

W sytuacjach dostrzeżenia jakichkolwiek zmian skórnych, bez względu na to, czy są związane z wysypką, pojawieniem się nowych znamion czy powiększeniem już istniejących, w każdym przypadku należy udać się do lekarza dermatologa. Nie należy bagatelizować żadnych zmian zachodzących na powierzchni skóry, które wiążą się z obrzękiem, swędzeniem, pieczeniem czy zmianą koloru skóry. Poradnia dermatologiczna powinna być pierwszym kontaktem, o który powinniśmy zadbać w celu wyleczenia uporczywych dolegliwości.

Czym zajmuje się dermatologia?

Dermatologia jest specjalizacją, zajmującą się diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości skóry głowy i błon śluzowych. W zakres dermatologii medycznej wchodzi też choroby ogólnoustrojowe jak reakcje naczyniowe czy zaburzenia hormonalne. Do specjalisty dermatologa powinny zgłosić się wszystkie osoby, które zauważyły niepokojące objawy na powierzchni skóry ciała, skóry głowy, włosów i paznokci. Dermatologia zajmuje rozpoznawaniem i leczeniem takich schorzeń jak:

  • opryszczka
  • pokrzywka
  • trądzik młodzieńczy
  • łuszczyca
  • łysienie
  • atopowe zapalenie skóry
  • zakażenia grzybicze, wirusowe i bakteryjne
  • choroby alergiczne skóry
  • trądzik różowaty
  • łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry należy do przewlekłych i nawrotowych chorób skóry, charakteryzujących się występowaniem zmian o charakterze złuszczającym i rumieniowym. Problem łojotokowego zapalenia skóry pojawia się zazwyczaj na skórze twarzy, klatki piersiowej a także owłosionej skórze głowy, pod pachami i w pachwinach. Przyczyny choroby dopatruje się w nadmiernej aktywności gruczołów łojowych oraz obecności zakażenia drożdżakiem typu Malassezia. Rozpoznanie łojotokowego zapalenia skóry jest ustalane w badaniu dermatologicznym, a samo leczenie opiera się na zastosowaniu leków przeciwzapalnych i przeciwgrzybiczych. Są nimi stosowane miejscowo glikokortykosteroidy oraz inhibitory kalcyneuryny.

Trądzik młodzieńczy

Trądzik młodzieńczy jest przewlekłą chorobą zapalną mieszków łojowo-włosowych, która jest ściśle powiązana z aktywnością androgenów. W okresie dojrzewania hormony te łącząc się z receptorami komórek gruczołów łojowych i mieszków włosowych przyczyniają się do powiększenia i zwiększenia produkcji łoju. Nadaktywność androgenów powoduje także nadmierne rogowacenie ujść gruczołów łojowych co doprowadza do ich zatykania. Komórki skóry charakteryzujące się zwiększoną wrażliwością na androgeny zlokalizowane są zwykle na policzkach i czole – tam występowanie trądziku jest najbardziej intensywne.

Łuszczyca

Łuszczyca należy do najczęściej diagnozowanych chorób skóry o nawrotowym i przewlekłym charakterze. W przebiegu schorzenia dochodzi do rozrostu naskórka i pojawienia się złuszczających się wykwitów grudkowych, które samoistnie się cofają, bez pozostawiania blizn. Łuszczyca może występować w wybranych miejscach ciała lub zajmować jego cały obszar, prowadząc do kalectwa. Dotychczas stosowane leczenie łuszczycy ogranicza się do łagodzenia objawów choroby.

Bez względu na to, czy dotyczy Cię problem trądziku, łuszczycy czy opryszczki dermatolog na NFZ w Poznaniu pomoże Ci odzyskać komfort życia. Już dziś umów się na wizytę.