Coraz częściej i coraz więcej mówi się o tym, jak istotne dla naszego zdrowia są bakterie jelitowe i prawidłowe funkcjonowanie tego odcinka układu pokarmowego. Coraz częściej możemy także usłyszeć, że od zdrowia i stanu kondycji jelit często zależeć może całe nasze zdrowie. Dlatego też dbanie o kondycję naszych jelit jest tak istotne.

Całe nasze jelita zasiedlane są przez dobroczynne bakterie jelitowe. To dzięki nim możliwe jest wychwytywanie wirusów i bakterii oraz usuwanie ich z organizmu, a także wchłanianie składników odżywczych, witamin, minerałów i składników śladowych. Jeśli dojdzie do zaburzenia równowagi bakteryjnej jelit, może zaowocować to pogorszeniem naszej kondycji, stanu zdrowia oraz wyglądu. W bardzo wielu przypadkach dochodzi także do rozwoju niebezpiecznych chorób, które bardzo istotnie wpływają na nasze dalsze zdrowie, a nawet życie. Aby temu zapobiec, powinniśmy znacznie większą wagę przywiązywać do tego, w jakim stanie jest mikroflora jelitowa, a także spożywać więcej produktów, które wspierają bakterie jelitowe. Pomocne mogą okazać się także suplementy diety, które zawierają cenne szczepy bakterii zasiedlających nasze jelita. Wraz z przyjmowaniem tych suplementów diety, możliwym staje się wsparcie zdrowia całego organizmu.

Czym są bakterie akkermansia muciniphila i dlaczego ich przyjmowanie ma tak duże znaczenie?

Wiele spośród naszych bakterii jelitowych ma określone, bardzo ważne zadania. Niektóre z nich walczą z drobnoustrojami, które mogą wnikać do naszego organizmu. Inne zwalczają gromadzące się w jelitach szkodliwe bakterie, mogące być również przyczyną wielu schorzeń. Niektóre szczepy wspierają wchłanianie witamin i minerałów, zaś jeszcze inne odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jest również taki wyjątkowy szczep, jak bakterie akkermansia muciniphila, które odpowiedzialne są przede wszystkim za walkę z cukrzycą oraz otyłością. Jeśli zabraknie w naszym organizmie tego właśnie szczepu, bardzo często dochodzi do rozwoju tych schorzeń. Zapobiec temu może jednak przyjmowanie tych określonych bakterii wraz z suplementami diety. Wówczas możemy wzmocnić barierę jelitową, a tym samym wspierać nasze jelita w jeszcze lepszych funkcjonowaniu. Pamiętajmy także, że każde przyjmowane leki, jak choćby antybiotyki, zawsze osłabiają stan zdrowia naszych jelit. Dlatego właśnie, podczas anybiotykoterapii oraz zaraz po niej powinniśmy stosować terapię wspierającą odbudowę mikroflory jelitowej. W ten sposób zwykle udaje się zadbać o jelita na tyle skutecznie, by większość szczepów bakterii ponownie zasiedliła nasze jelita i skutecznie chroniła cały nasz organizm. Jednak nie zawsze udaje się odbudować wszystkie cenne szczepy bakterii w wystarczającym stopniu. Wówczas może okazać się koniecznym dodatkowe wspieranie tej mikroflory bakteryjnej, poprzez np. suplementowanie odpowiednimi preparatami. Do takich szczepów mogą należeć m. in. bakterie akkermansia muciniphila, o obecność których warto zadbać.