Narodziny dziecka kojarzą nam się przede wszystkim z ogromną radością i szczęściem. Czasem jednak zdarza się, że radość ta zostaje przyćmiona obezwładniającym poczuciem winy, beznadziei i porażki. Mówimy wtedy o depresji poporodowej- stanie, który wymaga szybkiej reakcji i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Czym jest depresja poporodowa, jak się objawia i jakie są jej przyczyny?
Czym jest depresja poporodowa?
Depresja poporodowa jest zaburzeniem nastroju występującym u kobiety po urodzeniu dziecka. Szacuje się, że może ona dotyczyć nawet 10 do 20% młodych matek, a mimo to wciąż jest w Polsce słabo wykrywalna. Depresja poporodowa najczęściej pojawia się 6 miesięcy po porodzie i może mieć różny czas trwania- od kilku tygodni do nawet długich miesięcy. Co ważne, depresja poporodowa nie mija sama i wymaga odpowiedniego działania.
Objawy depresji poporodowej
Najpowszechniejszym objawem depresji poporodowej jest utrzymujący się mocno obniżony nastrój, drażliwość i płaczliwość. Poza tym, objawem może być ciągły lęk o dziecko, poczucie, że nie jest się wystarczająco dobrą matką. Młode mamy odczuwają chroniczne zmęczenie, zauważają bezsenność ub przeciwnie, nadmierną senność. W cięższych przypadkach trudnością może być nawet wstanie z łóżka. Czasami zdarza się, że młoda matka z depresji unika kontaktu z dzieckiem lub wręcz odmawia zajmowania się nim, co sprawia, że zaburzona zostaje więź między nimi.
Jakie są przyczyny depresji poporodowej?
Trudno jest jednoznacznie określić główną przyczynę występowania depresji poporodowej, gdyż jest to problem bardzo złożony. Bez wątpienia jednak ogromną rolę odgrywają hormony, a konkretnie gwałtowny spadek ich stężenia. Poza tym, czynnikiem ryzyka jest stres związany z opieką nad dzieckiem, brak wsparcia, trudności laktacyjne czy np. predyspozycje do zaburzeń depresyjnych.
Jak leczy się depresję poporodową?
Depresja poporodowa wymaga leczenia, aby jednak możliwe było jego wdrożenie, konieczna jest ocena stanu pacjentki. Służy do tego edynburska skala depresji poporodowej- test na depresje poporodową złożony z prostych pytań. Leczenie najczęściej opiera się na wdrożeniu terapii poznawczo-behawioralnej, czasami wspomaganej terapią farmakologiczną. Młoda mama cierpiąca na depresję poporodową bardzo potrzebuje wsparcia otoczenia, w szczególności domowników, którzy w miarę możliwości, powinni odciążać ją w domowych obowiązkach. Leczenie depresji poporodowej dość szybko przynosi skutki, o ile leczenie zostanie wdrożone od razu po pojawieniu się objawów. Warto wiedzieć, że depresja poporodowa nie jest tym samym, czym jest smutek poporodowy, czyli słynny baby blues. W przypadku depresji poporodowej obniżenie nastroju, poczucie winy i lęk i zdrowie dziecka trwa o wiele dłużej i jest o wiele bardziej nasilony.
Więcej cennych informacji na temat depresji poporodowej można znaleźć tutaj: https://przystanek-mama.spsk4.lublin.pl/.
Najnowsze komentarze