Zanim dziecko zacznie chodzić, minie trochę czasu, ale już od samego początku powinno się dbać o rozwój stóp swojego podopiecznego. To właśnie one utrzymują całe ciało i pozwalają na utrzymanie prostej postawy. Pełnią funkcję stabilizacji, przemieszczania i amortyzacji. Niewłaściwy rozwój to prosta droga do powstania wielu problemów w przyszłości – ze strony stawów i kręgosłupa. Jest kilka istotnych kwestii, o których powinno się pamiętać, jeśli chce się wesprzeć prawidłowy rozwój stóp swojego dziecka.

Co sprzyja prawidłowemu rozwojowi stóp u dziecka?

Zdrowe stopy to podstawa – dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Pierwsze miesiące życia to czas wzmożonego rozwoju dziecka, w tym wzrostu jego stóp. W celu uniknięcia wadliwego ich ustawienia, należy zadbać o ich prawidłowy rozwój jak najwcześniej. Znaczenie ma nawet to, w jakiej pozycji śpi niemowlę. Zaleca się układać je na plecach, co jest korzystne dla rozwoju jego stóp. Z kolei pozycja boczna uciska stawy biodrowe, co odbija się niekorzystnie na kolanach i stopach, nawet na kręgosłupie. Wiele osób zaleca używanie bujaka i kołyski, które stanowią duże udogodnienie dla rodziców, ale nie wspierają one właściwego rozwoju stóp – leżenie w nich uniemożliwia wkładanie stóp do buzi, co wpływa niekorzystnie na ich wysklepienie i rozwój bioder. Nie zaleca się też sadzania dziecka, dopóki samo nie zacznie przyjmować pozycji siedzącej. Nie sprawdzą się też żadne wspomagacze chodu, gdyż nie pozwalają one na ćwiczenie zmysłu równowagi, uniemożliwiają chodzenie bokiem i mogą przeciążać stopy.

Prawidłowy rozwój stóp dziecka wspiera chodzenie boso, co je wzmacnia i kształtuje wysklepienie. Zawsze można założyć podopiecznemu skarpetki antypoślizgowe. Zbawienny wpływ na stopy ma bieganie po trawie i piasku, co stymuluje ich rozwój. Stopom należy zapewnić luz i swobodę, nie można ograniczać niczym ich naturalnych ruchów. Warto pozostawiać dziecko z gołymi stopami jak najczęściej. Zakładane skarpetki muszą być luźne, aby dziecko mogło swobodnie poruszać w nich palcami. Przy wyborze śpioszków/pajacyków powinno się mieć na uwadze to, aby miały one dłuższe nogawki, które nie będą w żaden sposób krępować ruchów. Istotna jest także lekka kołdra, która nie będzie ograniczała okresowych ruchów kończyn podczas snu.

Jak wybrać pierwsze buty dla dziewczynki czy chłopczyka?

Z czasem koniecznością staje się zakup obuwia dla dziecka – musi być ono odpowiednio dobrane, aby zapewnić prawidłowy rozwój stóp. Z zakupem należy się wstrzymać do czasu, aż podopieczny zacznie już chodzić. Będą one jednak zbędne w domu, w którym dziecko powinno chodzić jak najwięcej boso. Rozmiar obuwia należy dopasować do długości stopy. Istotne jest to, aby buty miały szeroki i wysoki nosek, usztywniony i elastyczny zapiętek, podeszwę antypoślizgową. Powinny być wykonane z naturalnych materiałów typu skóra i bawełna, aby umożliwić stopom oddychanie. Szukać należy obuwia z podeszwą sprężystą i miękką, na płaskim obcasie i z miękką wyściółką. Kolejną kwestią będzie to, aby pierwsze buty dla dziewczynki były lekkie, nie miały żadnych aplikacji ani wypustek na wewnętrznych wkładkach. Należy wystrzegać się także usztywnień na kostkach.