Wiele par, które marzą o dziecku, z niecierpliwością wyczekuje pierwszych objawów zapłodnienia. Niestety nie są one widoczne tak szybko, jak część z nas by tego chciała. Ponadto, część z nich jest tak niejednoznaczna, że oprócz ciąży może świadczyć o wielu innych przyczynach. Najbardziej czytelnym symptomem ciąży nadal jest brak miesiączki, który powinien skłonić do wykonania domowego testu lub zgłoszenia się do lekarza, który skieruje na test z krwi.

Kiedy pierwsze objawy ciąży są dostrzegalne?

Jakie są wczesne objawy ciąży?

Mdłości w ciąży – kiedy się pojawiają?

Test ciążowy – kiedy go wykonać?

Kiedy pierwsze objawy ciąży są dostrzegalne?

Pierwsze objawy ciąży przychodzą stosunkowo późno. Z reguły dopiero po kilkunastu dniach, a jeszcze częściej nawet po kilku tygodniach od zapłodnienia. Często na samym początku są one ledwo dostrzegalne. Są także niejednoznaczne i trudno na podstawie tkliwości piersi, nudności czy senności kobiety wnioskować o tym, czy jest ona w ciąży. Nadal najbardziej czytelnym sygnałem możliwości zajścia w ciążę pozostaje zatrzymanie krwawienia u regularnie miesiączkujących kobiet. Dopiero zauważenie tego faktu większość kobiet skłania do sięgnięcia po test ciążowych z apteki. Warto jednak podkreślić, że zatrzymanie krwawienia może być symptomem zupełnie innych zmian – na przykład tych wywołanych przez choroby endokrynologiczne. Zatrzymanie miesiączki może pojawić się także w sytuacji zwiększonego stresu, jak również przy przyjmowaniu niektórych leków. Zdarza się natomiast, że mimo że jesteś w ciąży, na samym początku wystąpi u ciebie jeszcze niewielkie plamienie w czasie przewidzianym dla miesiączkowania.

Jakie są wczesne objawy ciąży?

Do najbardziej charakterystycznych objawów ciąży należą między innymi:

  • obrzęk piersi i związana z nim tkliwość, a nawet bolesność – taki objaw może pojawić się około 6. tygodnia ciąży; wiąże nie on z powiększeniem gruczołów piersiowych i poszerzeniem podskórnych naczyń żylnych, które ma miejsce z reguły około 6-8. tygodnia ciąży; co ważne, w tym czasie dochodzi również do przebarwienia brodawek;
  • senność i zmęczenie, które nie ma innego uzasadnienia,
  • wahania nastroju, wysoka drażliwość – jeden z najwcześniejszych, ale i bardzo subiektywnych objawów ciąży,
  • częstsze oddawanie moczu w 1. trymestrze – powodem jest zwiększenie objętości krwi i wzrost filtracji przez nerki; zdarza się również, że powiększająca macica uciska na pęcherz moczowy, co prowokuje do częstszego korzystania z toalety;
  • wzdęcia i zaparcia – związane ze wzrostem stężenia progesteronu.

Więcej przeczytasz na: https://diag.pl/pacjent/pierwsze-objawy-ciazy-jak-je-rozpoznac/

Mdłości w ciąży – kiedy się pojawiają?

Nudności to jeden z objawów, który pojawia się u dużej grupy ciężarnych, choć nadal jest to kwestia bardzo indywidualna. Wymioty i zawroty głowy mogą pojawić się już około 4.-6. tygodnia ciąży. Powodują je zmiany hormonalne, które bardzo dynamicznie zaczynają zachodzić w ciele kobiety. Warto jednak pamiętać, że nudności wcale nie muszą występować wyłącznie rano. Problem może pojawić się właściwie o każdej porze dni. Pojawia się często również spadek apetytu, niechęć do niektórych potraw i produktów. Niektóre kobiety zauważają u siebie także przeciwstawny objaw – czyli znaczny wzrost apetytu.

Test ciążowy – kiedy go wykonać?

Test ciążowy wykonany bezpośrednio po domniemanym zapłodnieniu nic ci nie powie. Testy ciążowe wykrywają bowiem podjednostkę beta gonadotropiny kosmówkowej (hCG). Jej produkcja rozpoczyna się dopiero po 8. dniach od zapłodnienia. Zakłada się więc, że wcześniej w ogóle nie sposób stwierdzić ciąży, natomiast także i na samym początku test może nie dać ci odpowiedzi. Zakłada się, że (jeśli jesteś w ciąży) pozytywny wynik da on mniej więcej w czasie spodziewanej kolejnej miesiączki, czasem nawet trochę wcześniej, natomiast na tym etapie ciąży nie dają często jednoznacznej odpowiedzi. Domowe testy, które można kupić w aptece to testy, które wykrywają obecność hCG w moczu. Są bardzo czułe, natomiast na bardzo wczesnym etapie ciąży nie są w stanie jej potwierdzić. Jeśli zakładasz, że mogło dojść do zapłodnienia, lepszym rozwiązaniem jest test z krwi. Można go wykonać wcześniej, natomiast najpierw musi dojść do implantacji zarodka. Test z krwi wykonuje się z reguły najwcześniej w terminie spodziewanej miesiączki.