Masz wrażenie, że w ostatnim czasie nieustannie towarzyszy Ci stres, a wieczorna gonitwa myśli skutecznie uniemożliwia Ci zasypianie? Gorący napar z melisy już nie pomaga, ale nie chcesz sięgać po żadne suplementy diety – bo po prostu nie wierzysz w ich skuteczność? Być może rozwiązaniem dla Ciebie będzie waporyzacja. To jeden z najbardziej skutecznych sposobów na radzenie sobie ze stresem – i nie tylko!

Waporyzacja – na czym polega?

Waporyzacja to nowoczesna metoda inhalacji, która od pewnego czasu stała się bardzo popularna. Choć aromaterapia czy inhalacja to metody, które stosowane są od setek, a nawet od tysięcy lat, waporyzacja jest metodą stosunkowo młodą. Tak naprawdę mechanizm działania jest tutaj niemal taki sam, jak w przypadku tradycyjnych metod inhalacji. Różnica polega na tym, że wykorzystuje się waporyzator.

Po umieszczeniu w nim wybranych ziół, takich jak melisa czy lawenda, zostają one podgrzane do optymalnej temperatury. Następnie należy wykonać serię bardzo spokojnych, głębokich wdechów. W ten sposób wraz z parą z waporyzatora do krwiobiegu błyskawicznie przedostają się składniki aktywne, które mogą wykonać swoje zadanie. W przypadku melisy może to być wyciszenie i uspokojenie.

Co istotne, taka forma wykorzystywania ziół jest o wiele bardziej skuteczna, ponieważ do organizmu dostaje się więcej składników aktywnych, a przy tym działają one o wiele szybciej i dłużej. Nic dziwnego, że waporyzacja cieszy się tak dużym uznaniem wśród zwolenników naturalnych metod wspierania organizmu!

Jak zacząć przygodę z waporyzacją?

Jeśli już od pewnego czasu interesujesz się waporyzacją i chciałbyś zacząć korzystać z tej metody, powinieneś zakupić waporyzator. Tutaj wybór jest ogromny, warto więc zacząć od zapoznania się z poszczególnymi rodzajami waporyzatorów. W sklepach znajdziesz waporyzatory elektroniczne i butanowe, które do korzystania wymagają zewnętrznego źródła ognia. Urządzenia te dzielą się także na kondukcyjne, konwekcyjne i hybrydowe – w zależności, od tego, jaka metoda ogrzewania suszu jest wykorzystana.

To, jaki waporyzator będzie najlepszy, zależy od Twoich oczekiwań – czy cenisz sobie komfort, czy planujesz korzystać z waporyzatora poza domem, czy może wolisz długie, wieczorne sesje inhalacyjne. Pamiętaj, aby zawsze wybierać waporyzatory, pochodzące z cieszących się dobrą opinią sklepów i tworzone przez zaufanych producentów. Tanie zamienniki z pewnością nie spełnią swojego zadania.

No właśnie – a czy waporyzacja jest droga? Niekoniecznie. Obecnie bez trudu znajdziesz bardzo dobrej jakości waporyzatory, których cena nie przekracza kilkuset złotych. Dzięki temu możesz sprawdzić, czy waporyzacja przypadnie Ci do gustu – a z pewnością tak właśnie się stanie!

Waporyzacja jako sposób na radzenie sobie ze stresem?

Oczywiście, że tak! Jest to bardzo skuteczna metoda, dzięki której przyniesiesz ukojenie skołatanym nerwom i poczujesz upragnione odprężenie. Oczywiście, wszystko zależy od tego, jak zioła wybierzesz. W pierwszej kolejności możesz postawić na znaną i cenioną melisę. Właściwości uspokajające mają również takie zioła, jak chmiel, kozłek lekarski, pięknie pachnąca lawenda czy dziurawiec.

Świat waporyzacji kryje w sobie wiele tajemnic, które stopniowo będziesz odkrywać – a ogromny wybór ziół z pewnością sprawi, że nieustannie będziesz mógł poznawać nowe aromaty i właściwości roślin. Co ważne, waporyzacja sama w sobie jest bardzo relaksująca. Konieczność wykonywania długich wdechów działa odprężająco. Warto również zadbać o odpowiednie otoczenie – delikatne oświetlenie, kilka świeczek i spokojna muzyka to gwarancja wieczoru, po którym zaśniesz jak dziecko!

Podsumowanie

Jak widzisz, waporyzacja może być doskonałym pomysłem na odprężenie i relaks – szczególnie, jeśli stres zaczyna Cię męczyć. Pamiętaj jednak, że waporyzacja daje o wiele większe możliwości. Możesz korzystać z różnych ziół – niektóre z nich uspokajają, ale inne mają działanie pobudzające i mogą dodawać energii. Lista ziół do waporyzacji jest bardzo długa, dzięki czemu waporyzacja może być niekończącą się przygodą!