Kurs pierwszej pomocy przechodzimy kilka razy w życiu lub nawet więcej, jednak to nie oznacza, że po pierwszym przebytym kursie wiemy już wszystko. Kurs na prawo jazdy czy przygotowanie pracownika do pracy to tylko dwa z wielu obowiązkowych miejsc, gdzie trzeba przejść kurs pierwszej pomocy.

Przykry obowiązek w wielu firmach – dlaczego tak traktujemy kurs pierwszej pomocy?

Często tego typu kursy są traktowane jako przykry obowiązek, trzeba to zaliczyć i mieć z głowy, jednak dlaczego tak jest? Nie uświadamiamy sobie jak to jest ważne. Można by zapytać pracowników o najprostsze informacje – ile wdechów i ile uciśnięć klatki piersiowej przypada na resuscytacje krążeniowo-oddechową a spora część osób pomimo przebytych kilku kursów nadal nie zna odpowiedzi lub długo musi się zastanowić. Nie wspominając już o tym w jakiej sytuacji należy unieruchomić rękę, nogę czy kiedy poszkodowanego nie ruszać. Przez brak wiedzy dochodzi do sytuacji, że po wypadku samochodowym ludzie na siłę wyciągają poszkodowanych z wraku przed przyjazdem policji, straży i pogotowia, pomimo, że poszkodowani oddychają i mówią, że czują się w miarę dobrze tylko mają problem z poruszaniem.

Kurs pierwszej pomocy może pomóc w najważniejszych momentach w życiu

Kurs pierwszej pomocy jest nie tylko po to, by go zaliczyć, ale przede wszystkim, by być w stanie komuś pomóc a nawet uratować życie. Może być to ktoś bardzo bliski z rodziny lub kolega z pracy. Czy będziesz w stanie spojrzeć sobie w oczy, jeśli nie zareagujesz i ktoś straci przez Ciebie zdrowie lub życie? W przypadku utraty oddechu czas na pomoc jest bardzo krótki, a każda sekunda opóźnienia może powodować nieodwracalne zmiany w mózgu. Dodatkowo trzeba sobie zdawać sprawę, że nieudzielenie pierwszej pomocy potrzebującej osobie jest karane nawet pozbawieniem wolności do lat 3.
To właśnie dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego kursu i specjalistów, którzy ten kurs przeprowadzą. Jeśli chodzi o kurs pierwszej pomocy Łódź ma w swojej ofercie wiele firm przeprowadzających dane szkolenia, jednak warto uniknąć szkoleń opisanych powyżej – które są nastawione tylko na to, by je zaliczyć. Lepiej postawić na sprawdzonych specjalistów z pasją, którzy chcą przygotować pracowników czy kursantów na prawo jazdy do rzeczywistej możliwości udzielenia pierwszej pomocy. W Łodzi jedną z ciekawszych propozycji jest https://ergonomica.pl/pierwsza-pomoc/, jest to firma która organizuje zarówno szkolenia otwarte dla chętnych jak i współpracuje z firmami przeprowadzając ciekawe kursy, z których kursanci wynoszą wiele cennych informacji i umiejętności.

Wybierz odpowiedni kurs pierwszej pomocy

Podsumowując, lepiej wybrać kurs rzetelny, który rzeczywiście czegoś nauczy i nabyte na nim umiejętności mogą pomóc uratować komuś zdrowie lub życie, niż mieć podejście „trzeba to zaliczyć, bo takie jest prawo”. Czas na szkolenie przeznaczyć i tak trzeba, więc nie warto go marnować, lepiej mieć coś z tego i uzyskać nowe informacje oraz umiejętności mogące uratować życie bliskiej Ci osobie lub nawet Tobie samemu.