Przeprowadzenie kompleksowej dezynfekcji mieszkania może być konieczne z wielu powodów. Zagrożenie biologiczne spowodowane obecnością chorobotwórczych mikroorganizmów z pewnością jest jednym z nich.

Przyjrzyjmy się zatem najczęstszym przyczynom przeprowadzenia dezynfekcji w mieszkaniu.

  • W mieszkaniu przez dłuższy czas przebywały niezabezpieczone zwłoki. Jest to bardzo delikatna kwestia, często związana z czyimś osobistym nieszczęściem. Tym niemniej profesjonalna dezynfekcja, a niekiedy wręcz dekontaminacja przeprowadzona w takim miejscu, są kluczowe z punktu widzenia szeroko rozumianego bezpieczeństwa biologicznego.
  • W danym lokalu mieszkalnym przebywała osoba cierpiąca na niebezpieczną chorobę zakaźną. To również jest delikatna kwestia, tym niemniej dezynfekcja poszczególnych pomieszczeń po tym, jak chorobę udało się pokonać, może być koniecznością.
  • W mieszkaniu pojawi się osoba mająca osłabiony układ odpornościowy, na przykład po intensywnym leczeniu lub na skutek choroby. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia jakiejś niebezpiecznej infekcji, warto zdecydować się na prewencyjną dezynfekcję.
  • W intensywnym sezonie grypowym warto co jakiś czas przeprowadzić dezynfekcję w mieszkaniu, szczególnie w sytuacji, gdy niektórzy domownicy – na przykład dzieci – mają tendencję do częstego zapadania na infekcje wirusowe lub choroby układu oddechowego.
  • Mieszkanie ucierpiało na skutek powodzi lub rozległej awarii instalacji sanitarnej. W takiej sytuacji także warto usunąć ewentualne drobnoustroje z mieszkania.
  • Mieszkanie zostało zakupione na rynku wtórnym i jego standard pozostawia wiele do życzenia. Może tak się zdarzyć chociażby w sytuacji, gdy poprzedni lokatorzy z różnych powodów, na przykład chorób, nie byli w stanie utrzymać odpowiedniej higieny. Ewentualnie w mieszkaniu znajdowały się zaniedbane zwierzęta. Jeżeli mieszkanie jest na ostatnim piętrze, a na strychu lub poddaszu budynku przez długi czas gnieździły się gołębie lub nietoperze, przeprowadzenie dezynfekcji także będzie dobrym pomysłem.
  • Niekiedy warto przeprowadzić dodatkową dezynfekcję po dezynsekcji. Teoretycznie razem z niechcianymi owadzimi pasożytami neutralizacji powinny ulec wszelkie pozostałości po nich, na przykład odchody czy płyny ustrojowe. W praktyce jednak konieczne może być przeprowadzenie dodatkowego ozonowania lub zamgławiania ULV w celu usunięcia ewentualnych drobnoustrojów.

Dezynfekcja mieszkania – najlepsze metody

Dezynfekcję mieszkania można przeprowadzić głównie z pomocą trzech metod:

  • Opryskowej, polegającej na rozpyleniu stężonego środka biobójczego na powierzchnię roboczą. Operację przeprowadza się z pomocą specjalnych opryskiwaczy.
  • Zamgławiania, polegającego na zastosowaniu schłodzonej, bardzo drobnej i lekkiej mgiełki, która bez problemu może się dostać nawet do trudno dostępnych miejsc. Z tego względu zamgławianie jest często stosowane jako metoda dezynsekcji oraz odgrzybiania.
  • Ozonowania, czyli rozpylenia ozonu. Ozon nie tylko bardzo skutecznie zabija chorobotwórcze drobnoustroje, lecz także usuwa nieprzyjemne zapachy. Pod pewnymi względami jest to jednak dość niebezpieczna substancja, która – nieumiejętnie użyta – może uszkodzić niektóre przedmioty codziennego użytku, na przykład elektronikę.

Zresztą każda z powyższych metod dezynfekcji mieszkania może ostatecznie przynieść więcej szkody niż pożytku, jeżeli zostanie wykonana nieumiejętnie i bez znajomości zasad BHP. Dlatego tak ważne jest, aby zlecić tę operację firmie z doświadczaniem, odpowiednim know-how i przede wszystkim wykwalifikowanym personelem. Taką firmą jest chociażby PSG Polska – jeden z liderów branży usuwania zagrożeń chemicznych i mikrobiologicznych.