Kiedy pacjent boryka się z poważnym schorzeniem kręgosłupa nierzadko konieczny jest zabieg operacyjny.

Na czym polega operacja kręgosłupa? Jaki jest okres rekonwalescencji?

Zacznijmy od tego, że zanim lekarz zdecyduje się na operację kręgosłupa konieczna jest szeroka diagnostyka i niejednokrotnie podejmowane są próby polepszenia jakości życia pacjenta w mniej inwazyjny sposób. Wbrew pozorom lekarze wcale nie wysyłają co drugiego pacjenta na stół operacyjny. Prawda jest taka, że każdy taki zabieg niesie za sobą ryzyko różnych powikłań, niestety czasem bywa koniecznością.

Zanim jednak pacjent trafi na stół operacyjny wykonywane są badania zlecone przez lekarza, takie jak rezonans lub tomograf, czasem USG i przed operacją konieczne badania krwi oraz konsultacja anestezjologiczna. Wszystko to pozwala jak najbardziej zminimalizować ryzyko powikłań.
Jeśli chodzi o operacje kręgosłupa to można je podzielić ze względu na to, w którym odcinku występuje schorzenie:

  • operacja kręgosłupa szyjnego,
  • operacja kręgosłupa piersiowego,
  • operacja kręgosłupa lędźwiowego (ten odcinek jest operowany najczęściej).

Co operuje się najczęściej?

Do najczęściej operowanych schorzeń kręgosłupa należą między innymi:

  • leczenie skolioz,
  • operacje przepukliny jądra miażdżystego kręgosłupa,
  • usunięcie dysku.

Co po operacji kręgosłupa?

Kiedy pacjent dochodzi do siebie po zabiegu i lekarz wyrazi zgodę trzeba zacząć wstawać. Niestety nie jest to takie proste i w pierwszych dniach wymaga pomocy. Początkowo pacjent wstaje z pomocą fizjoterapeuty i lekarza, następnie sam fizjoterapeuta kieruje podopiecznego w jaki sposób należy wykonywać pierwsze ruchy, a kiedy poczuje się już stabilniej można zacząć chodzić samemu przy pomocy balkonika.

Po opuszczeniu szpitala pacjent kierowany jest na rehabilitację. Najlepiej jeśli odbywa się ona na specjalnym turnusie rehabilitacyjnym ponieważ w takich miejscach wykonuje się o wiele więcej różnych zabiegów niż w trybie dziennym.
Należy jednak pamiętać, że po operacji kręgosłupa pacjent tak naprawdę może rozpocząć rehabilitację po koło 3 tygodniach, a powrót do sprawności i to nie w pełnym zakresie może potrwać około 6 miesięcy.

Istotne jest też to, że bardzo często po operacji kręgosłupa nie można już uprawiać wyczynowych sportów, a osoby starsze często nie mogą nawet podnosić niczego co waży więcej niż kilogram.

Niestety czasem operacja jest konieczna i im wcześniej pacjent się na nią zdecyduje tym szybciej poprawi się jego jakość życia. Przed zabiegiem pacjenci często zmagają się z silnymi bólami, drętwieniem kończyn, nie mogą spać, zażywają silne środki przeciwbólowe co też nie pozostaje obojętne dla żołądka.
Warto zasięgnąć w tej kwestii rady specjalisty i słuchać jego rad, lekarz robi co w jego mocy aby pomóc pacjentowi.