Jedną ze znanych dziedzin fizjoterapii jest elektroterapia. Warto przy tym podkreślić, że w dzisiejszych czasach to właśnie elektroterapia jest chętnie wykorzystywaną metodą leczenia wielu różnych schorzeń i urazów. Co zatem dobrze jest wiedzieć na jej temat? Kiedy warto z niej skorzystać? Jakie rodzaje zabiegów stosuje się w elektroterapii?
Elektroterapia – podstawowe informacje
Można powiedzieć, że elektroterapia to nic innego jak leczenie przepływami prądu. Przy czym należy podkreślić, że do takiego leczenia wykorzystuje się specjalistyczne aparaty do elektroterapii. Trzeba także zaznaczyć, że w zabiegach z dziedziny elektroterapii stosuje się różnego rodzaju prądy. Mogą to być zarówno prądy stałe, zmienne, jak i prądy impulsywne. Wyboru danego rodzaju prądu, jego częstotliwości oraz natężenia dokonuje się z uwzględnieniem schorzenia, na jakie cierpi pacjent oraz biorąc pod uwagę efekt, jaki zamierzamy uzyskać dzięki skorzystaniu z tej metody leczenia. Zabiegi z zakresu elektroterapii są obecnie tak popularne i wiele osób chętnie z nich korzysta głównie, dlatego że dzięki nim naprawdę można skutecznie poprawić swój stan zdrowia. Należy także dodać, że takie zabiegi są zabiegami bezpiecznymi dla pacjenta. Do najważniejszych zalet elektroterapii możemy zaliczyć: redukcje dolegliwości bólowych, poprawę ukrwienia oraz przyspieszenie procesu związanego z wchłanianiem się obrzęków. Z metod leczenia z zakresu elektroterapii mogą skorzystać pacjenci, którzy cierpią z powodu chorób reumatycznych, nerwobólów lub też przewlekłych i ostrych bólów kręgosłupa. Wśród wskazań do zastosowania zabiegów z elektroterapii wyróżniamy także takie dolegliwości jak: dystrofię mięśniowe, dyskopatie kręgosłupa, rwę kulszową czy zapalenie tkanek miękkich. Elektroterapia pomoże również pacjentom zmagającym się z chorobą zwyrodnieniową stawów, stanami pourazowymi w obrębie narządu ruchu czy też bólami towarzyszącymi osteoporozie.
Zabiegi z zakresu elektroterapii
Wachlarz zabiegów z dziedziny elektroterapii jest dość szeroki. W elektroterapii wyróżniamy miedzy innymi takie zabiegi jak: galwanizację, jonoforezę, elektrostymulację, przezskórną stymulację nerwów czy też prądy diadynamiczne, prądy interferencyjne, a także prądy TENS, prądy EMS, prądy Kotza i prądy Traberta. Przy zabiegach z wykorzystaniem właściwych przepływów prądu bardzo duże znaczenie ma odpowiedniej klasy sprzęt do elektroterapii. Warto, zatem pamiętać, że wysokiej jakości aparaty do elektroterapii oferuje firma ASTAR. Na stronie internetowej tej firmy odnajdziemy specjalistyczny sprzęt tego typu. Mówiąc o zabiegach z zakresu elektroterapii należy również podkreślić, że z takich metod leczenia nie mogą skorzystać osoby z zaburzeniami czucia, kobiety ciężarne oraz pacjenci, którzy posiadają endoprotezy lub inne metalowe implanty, a także osoby ze wszczepionym rozrusznikiem serca. Przeciwskazaniem do elektroterapii są także choroby nowotworowe czy też ostre stany zapalne skóry. Jeżeli u danego pacjenta nie stwierdzono przeciwskazań do elektroterapii to naprawdę warto skorzystać z zabiegów tego typu.
Najnowsze komentarze