Posiadając zwierzęta na wsi, musimy sobie zdawać sprawę z tego, jak ważne jest ich żywienie. Żywienie trzody powinno mieć cele długofalowe i być obliczone na to, że w przyszłości młode będzie silne i zdrowe, jak również otrzymamy dobrej jakości mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Można zażartować, że skoro człowiek ma odpowiedni jadłospis, to dlaczego zwierzę nie mogłoby takiego posiadać?. W dzisiejszym artykule powiemy sobie w kilku słowach o młócie browarnianym oraz dlaczego warto je stosować.

Pamiętaj o dbaniu o swoje bydło!

Określone pory pory roku mają swoje przeznaczenie w żywieniu trzody. Okres letni, to czas, w którym nasze zwierzęta spożywają zielonki pastwiskowe, natomiast w przypadku zimy, jadłospis powinien być wzbogacony o takie pokarmy jak kukurydza czy siano. Czas żywienia determinuje to, jak nasza trzoda będzie się rozwijać i my jako jej właściciele powinniśmy zadbać o odpowiedni jej cykl żywienia. Wspomnieliśmy już we wstępie o tym, że zdrowe zwierzęta, to również silne młode.

Okres późnojesienny, czyli mniej więcej końcówka października – początek listopada to czas, w którym odłącza się młode od matek i nie powinieneś się martwić tym, że młode mogą tracić nawet ponad kilogram dziennie. To czas, w którym powinieneś się bardziej przyłożyć do kontroli stanu żywienia oraz ich zdrowia. Pamiętaj, jeżeli widzisz jakieś problemy, kontaktuj się z weterynarzem.

Odpowiednie żywienie powinno być skonstruowane z pasz objętościowych, na które składają się produkty suche i soczyste. Przykładem takich produktów niech będą kiszonki czy owoce i pasz treściwych, czyli takich, które składają się z właściwości dietetycznych i minerałowych jak owies, kukurydza, jak również produkty uboczne produkcji browarniczej, jak młóto czy drożdże pastewne.

Żywiąc nasze kochane konie, trzeba też pamiętać, że warto im dostarczać nasiona lnu, które pełnią ważną funkcję dla układu pokarmowego. Dietę można uzupełniać również śrutami sojowymi czy też arachidowymi.

Czym jest młóto browarniane i jak je podawać?

Rozwój technologii sprawił, że produkty uboczne różnych produkcji są wykorzystywane w żywieniu zwierząt. Przykładem takiego produktu jest młóto browarniane, będącego właśnie odpadem przy procesie produkcji piwa i co ważne, jest to produkt dostarczający wiele witamin, zaczynając od witaminy B, B1 aż do B5. Młóto browarniane sprawia, że jakość mleka produkowanego przez krowy jest zdecydowanie większa. Inną sprawą jest już przechowywanie młota, ponieważ nie jest to takie proste. Lato jest okresem, w którym trudniej zadbać, ponieważ wysokie temperatury powodują fermentację i ważne, by je wcześnie zakisić w rękawach, bądź też silosach. Okres zimowy to czas, w którym łatwiej zadbać o ten surowiec, aczkolwiek trzeba umiejętnie go przykryć. Odpowiednie żywienie młótem browarnianym jest bardzo istotne, ponieważ dla krowy dojnej przyjęło się, że można dać do 6 kg, natomiast dla młodych to 2,5 kg.

Młóto nie jest drogim rodzajem posiłku, ponieważ jego cena oscyluje w granicach 200 zł za tonę, aczkolwiek wydaje się, że przy większym zamówieniu cena będzie stosunkowo niższa. Warto zatem kontaktować się z lokalnymi browarami, by odkupić sporą porcję tego surowca.