Buty są ważnym elementem garderoby. Nie tylko chodzi o to, by pochodziły one z najnowszej kolekcji. Istotne jest, by zawsze wyglądały elegancko. W końcu “jak cię widzą, tak cię piszą”. Niezależnie od tego czy są to markowe buty Lacoste, Adidas, Nike, Puma etc., czy też buty bez “znaczka”, warto o nie dbać. Dzięki temu zawsze będą wyglądały, jak nowe i będą służyły przez długie lata. Z pewnością ważna jest impregnacja, która pomoże im przetrwać jesień oraz zimę. Aby jednak była ona skuteczna, należy wykonać ją prawidłowo.

Określenie materiału, z jakiego wykonane są buty

Jest to bardzo ważna kwestia. Do każdego materiału potrzebny jest osobny środek do impregnacji. Dzięki temu macie pewność, że zostanie ona wykonana odpowiednio. Najczęściej buty dzieli się na trzy rodzaje:

– wykonane ze skóry licowej – do produkcji takich butów wykorzystuje się wierzchnią warstwę skóry zwierzęcia,

– wykonane ze skóry szorstkiej, czyli nubuk, zamsz oraz welur,

– z materiałowymi wstawkami- posiadają domieszki różnych tkanin.

Wybór środka do impregnacji

Skoro już wiecie, że każdy materiał potrzebuje innego środka do impregnacji, warto przyjrzeć się im dokładniej, by wybrać ten odpowiedni. Na rynku dostępnych jest wiele różnych specyfików, więc wybór jest wielki. Każdy z nich jest skuteczny pod warunkiem właściwego doboru.

Do butów wykonanych ze skóry gładkiej odpowiednie będą pasty, woski lub oleje. Często dostępne są również preparaty w sprayu. Istotną kwestią przy wyborze jest to, czy obuwie wykonane ze skóry licowej posiada membranę, czy też nie. W tym pierwszym przypadku ważne jest, aby środek do impregnacji zapewniał oddychalność, w drugim jest to nieco mniej istotne.

Przy obuwiu wykonanym ze skóry szorstkiej pojawia się dylemat w wyborze środka do impregnacji. Jeśli zależy Wam wyłącznie na wodoszczelności, możecie użyć w tym celu wosku. Niestety ma to swoje wady – brak przepływu powietrza oraz utrata koloru. Chcąc tego uniknąć, lepiej użyć preparatu w sprayu, który nie zapewni pełnej wodoodporności, ale nie wpłynie nie estetykę butów.

Obuwie z materiałowymi wstawkami najlepiej potraktować w sposób delikatny. Idealne do impregnacji będą uniwersalne preparaty w sprayu z dozownikiem.

Przed kupnem środka do impregnacji warto sprawdzić opakowanie, na którym producent zamieszcza informację o rodzaju obuwia, do którego jest on przeznaczony.

Najpierw czyszczenie…

Oczywiście do impregnacji należy odpowiednio przygotować obuwie. Najpierw należy wyczyścić buty na sucho, a następnie ściereczką zmoczoną w letniej wodzie. Nie polecamy używania mydła, ani szczoteczek. Warto natomiast wyjąć sznurówki, by dostać się do trudno dostępnych miejsc. Następnie, zgodnie z instrukcją na preparacie, obuwie należy wysuszyć (najlepiej w temperaturze pokojowej) lub pozostawić wilgotne.

…potem impregnacja

Jeśli już obuwie zostało odpowiednio przygotowane, możecie zabrać się za impregnację. Dzięki gotowym preparatom dostępnym w sklepach, jest to prosta czynność.

Wykonanie tych prostych czynności sprawi, że będziecie mogli cieszyć się swoim obuwiem przez lata. Jesień i zima z pewnością nie będą przeszkodą, by nałożyć swoje ulubione buty na nogi.