Zastanawiasz się, co możesz zrobić, żeby pomóc potrzebującym? Nie wiesz, jak działają organizacje pożytku publicznego i w jaki sposób można je wspierać? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat i zrozumieć czym jest OPP, jak działa i czy w ogóle warto pomagać? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w tym artykule. Wszystko wyjaśniamy i tłumaczymy, czym cechują się organizacje pożytku publicznego.

Czym jest organizacja pożytku publicznego?

Organizacje pożytku publicznego to organizacje pozarządowe, które prowadzą działalność pożytku publicznego w zakresie wymienionym w ustawie. Taka organizacja może jednocześnie prowadzić działalność gospodarczą, jednak nie może tego robić w celu osiągnięcia zysku, więc to tylko działalność dodatkowa. Warto mieć na uwadze, że aby otrzymać status OPP, działalność pożytku publicznego musi być prowadzona przez co najmniej 2 lata! Jednocześnie, bez względu na długość działalności, status OPP nie jest przyznawany partiom politycznym ani prowadzonym przez nie fundacjom.

Jak wspierać lokalne organizacje pożytku publicznego?

Chociaż święto społecznych, bezinteresownych działań i Dzień Dobrych Uczynków obchodzimy 19 maja, to wszyscy wiemy, że tak naprawdę każdego dnia warto dzielić się szczęściem i dobrocią z innymi. Dobre uczynki to nie tylko zysk dla obdarowanej osoby czy wybranej fundacji, ale również dla nas samych. Dzięki wspieraniu innych jesteśmy w stanie zyskać szerszą perspektywę i zdystansować się do własnych trudności, z którymi musimy mierzyć się każdego dnia. Chociaż przez chwilę to nie na nich koncentrujemy swoją uwagę i możemy trochę odsapnąć od codziennych zmagań. Jednocześnie uczymy się wdzięczności za to, co mamy. Pomagając innym i konfrontując się z ich problemami, łatwiej docenić to, co ile już w życiu sami osiągnęliśmy i przez co przeszliśmy. Co więcej, badania dowodzą, że osoby regularnie uczestniczące w akcjach charytatywnych i pomagające innymi mają lepsze samopoczucie i lepiej radzą sobie ze stresem. Czy to nie brzmi zachęcająco?

Jak pomagać innym i wspierać OPP?

Pomaganie innym wcale nie musi sprowadzać się do przekazywania datków na cele charytatywne. Możliwości pomagania potrzebującym jest naprawdę wiele. Warto zacząć nawet od małych kroków i swojego najbliższego środowiska. Może znasz kogoś, komu przyda się wsparcie? Możesz pomóc starszej osobie w zrobieniu zakupów lub posprzątaniu mieszkania. Zabrać pieska ze schroniska na spacer lub zgłosić się jako ochotnik, lub wolontariusz na różne akcje pomocowe. Albo zdecydować się na oddanie krwi lub osocza i zapisanie się do rejestru dawców szpiku kostnego, jeśli twój stan zdrowia na to pozwala. Na pewno dobrym pomysłem będzie przekazanie również 1,5% podatku, jeśli w twojej okolicy znajduje się jakaś potrzebująca fundacja dla chorych dzieci lub inna organizacje pożytku publicznego. Możesz sprawdzić również w sieci spis wszystkich OPP z całego kraju i podczas wypełniania deklaracji PIT wpisać numer KRS w odpowiednie miejsce. Uwierz, takie z pozoru małe rzeczy mają tak naprawdę duże znaczenie!