Często zdrowie psychiczne jest sprowadzane do braku zaburzeń psychicznych. Nie jest to jednak właściwe określenie. Czy wiesz, czym jest zdrowie psychiczne i jak należy o nie dbać?

Czym jest zdrowie psychiczne?

Zdrowie psychiczne jest jednym z elementów zdrowia, jakie wskazywane jest przez WHO jako podstawa ludzkiego dobrostanu. Nie sprowadza się ono w tym aspekcie jedynie do braku konieczności korzystania z ważnej poniekąd pomocy, jaką jest pomoc psychologiczna Warszawa, brakiem problemów natury psychicznej wymagających wdrożenia leczenia czy zaburzeń wykluczających z życia społecznego. Zdrowie psychiczne to także codzienne, pozytywne nastawienie do życia, dobre samopoczucie, umiejętność zdrowego radzenia sobie z przeciwnościami losu, bezproblemowego uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym. To również niski poziom stresu, akceptacja samego siebie i innych, poczucie spełnienia i satysfakcji z życia.

Jak dbać o zdrowie psychiczne?

Czy samodzielnie jesteśmy w stanie dbać o nasze zdrowie psychiczne? Zdecydowanie tak – nasze codzienne rytuały i to, czym i kim się otaczamy w naszym życiu z pewnością mogą pozytywnie oddziaływać na naszą ludzką psychikę. Jeśli jednak borykamy się z większymi trudnościami lub nie wiemy, jak sprawić, by stan naszego zdrowia psychicznego uległ poprawie, warto jest skorzystać z konsultacji z psychologiem, który wskaże sposoby i narzędzia, które wdrożone do codzienności zmienią nasze postrzeganie nas i otoczenia. Jeśli natomiast cierpimy z powodu zaburzeń psychicznych niezwykle ważnym jest udanie się na konsultacje psychiatryczne. Możemy zatem świadomie dbać o to, by codziennie cieszyć się życiem i pozytywnym nastawieniem. Jak to zrobić?

W zdrowym ciele zdrowy duch

Dbanie o zdrowie psychiczne to przede wszystkim dbanie o prawidłowy stan mózgu i całego organizmu, który dostarcza mózgowi niezbędnych substancji odżywczych – energii do działania. Jak sprawić, by nasze ciało stanęło na wysokości tego zadania? Wystarczy, by codziennie dbać o kilka podstawowych aspektów:

  • stosować się do zasad racjonalnego odżywiania (oczywiście z zachowaniem umiaru i czerpaniem przyjemności również z jedzenia),
  • ograniczyć lub całkowicie wyeliminować używki,
  • przestrzegać odpowiedniej ilości snu i odpoczynku każdego dnia,
  • uprawiać aktywności fizyczne dostosowanej do indywidualnych możliwości i potrzeb.

Znajdź czas dla siebie

Radość z życia to najlepsze, czego można doświadczać każdego dnia. W trosce o zdrowie psychiczne spraw, by cieszyły cię nawet najmniejsze rzeczy. Niebagatelną rolę pełni tutaj poszukanie chwili w ciągu dnia na złapanie oddechu, nacieszenie się ciszą, pięknem przyrody, wsłuchanie się we własne myśli i własne emocje. Regularnie należy sprawdzać, czy w naszym życiu nie ma czegoś lub kogoś, kto wpływa na nie negatywnie na stan naszych emocji, powoduje obniżenie samopoczucia. Jeśli natomiast jest coś takiego, co powoduje nasz dyskomfort psychiczny – warto jest poszukać możliwości rozwiązania problemu. Być może wystarczy zwykła rozmowa lub ograniczenie kontaktu z osobą o negatywnym wpływie, zmiana otoczenia, nawyków lub zmiana pracy.

Zadbaj o relacje

Jako istoty społeczne, żyjemy wśród innych osób, z którymi podejmujemy różnorakie relacje. Dla prawidłowego funkcjonowania i zachowania zdrowia psychicznego ważnym jest, by relacje te były zdrowe – to znaczy nie generowały w nas stresu, niepewności, gniewu, dyskomfortu. Oczywiście, takie emocje z pewnością pojawia się w naszym życiu, niemniej jednak możemy sprawić, by nie odgrywały one w nim znaczącej roli i nie odciskały się na naszej psychice. W dbaniu o zdrowe relacje z pewnością pomoże nam wypracowanie w sobie asertywności i umiejętności stawiania granic, dostrzegania i prawidłowego komunikowania emocji. Dzięki temu w naszym życiu nie będzie miejsca dla osób, które wpływają na nas negatywnie, co zdecydowanie niekorzystnie wpływa na stan naszej psychiki. Zdrowie psychiczne to podstawa dobrego samopoczucia i zdrowia całego organizmu – są to bowiem naczynia nierozerwalnie ze sobą połączone i wzajemnie na siebie wpływające. Warto zatem wdrożyć do swojego życia kilka prostych zasad i nawyków, które sprawią, że życie będzie każdego dnia satysfakcjonujące.