Recepta online towarzyszy nam już od pewnego czasu. Otrzymanie recepty nie wymaga obecnie czekania w kolejce w przychodni i żmudnego załatwiania terminów. Jak otrzymać i zrealizować taką receptę, odpowiadamy w poniższym artykule.

Internetowe konto pacjenta

Odkąd 1 stycznia 2020 roku zmieniły się przepisy, każdy z nas może skorzystać z recepty online, dostępnej na swoim internetowym koncie pacjenta. Na nim znajdziesz nie tylko niezbędne e-recepty, ale też skierowania i zwolnienia lekarskie. E- receptę zrealizujesz w dowolnej aptece, na terenie całego kraju.

Dostęp do dokumentacji medycznej ułatwia życie zarówno lekarzowi, jak i pacjentowi. Wystawianie recepty elektronicznej skraca czas wizyty, a zgubienie recepty online lub jej błędne odczytanie jest niemożliwe. Wystarczy podać w aptece swój PESEL oraz otrzymany smsem lub mailem 4-cyfrowy kod PIN e-recepty.

Jak otrzymać receptę online?

Elektroniczna recepta umożliwia otrzymanie dostępu do leku bez wychodzenia z domu. Wystarczy skorzystać z teleporady lub konsultacji online, podczas której lekarz upewni się co do zasadności wystawienia recepty. W przypadku stale przyjmowanych leków nie trzeba nawet tyle wysiłku! Wystarczy zgłosić zapotrzebowanie w swojej przychodni, a recepta na przyjmowane leki będzie wpływać na konto pacjenta regularnie.

Gdy do wystawienia e-recepty potrzebne jest pełne zaangażowanie lekarza, warto skorzystać z konsultacji medycznej online. Specjalista po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego wybierze odpowiedni lek lub ich zestaw. Bardzo często w ten sposób wystawiane są recepty na tabletki antykoncepcyjne. Duża ilość firm medycznych pozwala uzyskać każdą e-receptę przez 24/7.

 E-recepta online – niezbędne dane

Kosultacja lekarska wymaga od nas oczywiście potwierdzenia swojej tożsamości stosownym dokumentem. Oprócz tego, w cięższych przypadkach lekarz może na poprosić o przesłanie dokumentacji medycznej, potwierdzającej chorobę. Nieraz zdarza się niestety, że pacjenci próbują wyłudzić mocne środki przeciwbólowe mimo braku ciężkich chorób.

Recepta online możliwa jest do zrealizowania w każdej aptece, w terminie zależnym od specyfikacji leku. Zwykle jest to 30 dni roboczych od momentu otrzymania recepty. Jednak np. wystawienie e-recepty na antybiotyki ważne jest tylko przez 7 dni. Dlatego zawsze dokładnie należy przeczytać e-receptę.

E- recepta i konsultacja lekarska – koszt

Cena e-recepty online zaczyna się już od 59 złotych w prywatnych centrach medycznych. Możliwe jest także bezpłatne załatwienie e-recepty korzystając z usług NFZ. Jeśli zależy Ci na czasie, e-receptę za opłatą otrzymasz już w 15 minut.