Zabieg zmniejszenia żołądka to poważna ingerencja, natomiast w wielu przypadkach często jedyny sposób, który otwiera drogę do leczenia otyłości. Zabieg taki rekomenduje się przede wszystkim osobom z otyłością olbrzymią oraz takim, u których inne, mniej inwazyjne metody nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. 

Otyłość a zmniejszanie żołądka

O zmniejszeniu żołądka myślą przede wszystkim osoby, o których rozwinęła się otyłość olbrzymia. Czynników na ten proces jest bardzo wiele i nie zawsze jest to wina zaniedbań pacjenta w zakresie odpowiedniej diety czy brak wystarczającej aktywności fizycznej. Niestety współczesny model życia, bardzo mocno obciążonego, niehigienicznego, z małą ilością snu, dużym poziomem stresu, dietą w dużej mierze opierającą się na przetworzonych produktach sprzyja otyłości. Wiele więc zależy od zdrowych nawyków żywieniowych i troski o nasz organizm, ale często to nie wszystko. Jeśli jednak wskaźnik masy ciała BMI zaczyna rosnąć, warto skorzystać z pomocy dietetyka, czasami także innych specjalistów.

Zmniejszenie żołądka to właściwie ostatnie z możliwych rozwiązań. Zabiegi bariatryczne są natomiast w stanie otworzyć drogę do nowego sposobu myślenia o diecie, aktywności fizycznej i walce z otyłością: https://www.alfamedica.med.pl/szpital-zabiegi-bariatryczne/

Wskazania do zabiegu zmniejszenia żołądka

Czasami jedynym rozwiązaniem pozostaje operacja. Zmniejszenia żołądka nigdy nie rekomenduje się pacjentom jako pierwszego możliwego rozwiązania, natomiast w wielu przypadkach okazuje się ono jedynym skutecznym sposobem walki z otyłością. Oczywiście leczenie otyłości jest procesem bardzo wielowymiarowym, wymagającym uwzględnienia wielu różnych czynników, a także autentycznego zaangażowania ze strony samego pacjenta, natomiast w przypadku osób z otyłością olbrzymią zabieg zmniejszania żołądka jest często koniecznością. To jednak niejedyny przypadek, w którym rozważa się zmniejszenie objętości żołądka. Rozwiązanie to stosuje się także u osób, u których inne metody leczenia — dieta, środki farmakologiczne, aktywność fizyczna — nie przyniosły oczekiwanego rezultatu.

Endoskopowe zmniejszanie żołądka powinno być poprzedzone szerokimi konsultacjami ze specjalistami, odpowiednio szczegółowym wywiadem. To lekarz powinien zarekomendować to rozwiązanie, jeśli uzna, że jest to dla pacjenta najlepsza droga, by wrócić do większej sprawności.

Laparoskopowe i endoskopowe zmniejszenie żołądka — jakie są możliwości?

Jeszcze nie tak dawno zmniejszenie żołądka oznaczało bardzo poważną, skomplikowaną i mocno inwazyjną ingerencję. Dzisiaj nadal jest to oczywiście zabieg poważny, ale nowoczesne techniki endoskopowych i laparoskopowe wykorzystywane przy zabiegach bariatrycznych sprawiają, że operacje mają charakter nisko inwazyjny. To z kolei sprawia, że ryzyka związane z przeprowadzeniem zabiegu są zdecydowanie mniejsza, zniwelowane do minimum zostaje także prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań. Obecnie wykonuje się przede wszystkim:

  • balon żołądkowy,
  • laparoskopowe opaskowanie żołądka,
  • Overstitch – endoskopowa plastyka żołądka,
  • BariClip – gastroplastyka z klipsem.

Wybór metody zmniejszania żołądka podyktowany powinien być przede wszystkim indywidualną oceną kondycji pacjenta, jego konkretną sytuacją zdrowotną.

Czy endoskopowa plastyka żołądka zmieni wszystko?

Zmniejszenie żołądka to nie wszystko. Po zabiegu i bardzo restrykcyjnym, jeśli chodzi o dietę, pierwszym okresie po zabiegu konieczne jest doprowadzenie do zmiany nawyków żywieniowych, stosowanie odpowiedniej, zdrowej diety, wprowadzenie do codzienności możliwej dawki ruchu. Nie bez znaczenia będzie także odpowiednia suplementacja, troska o zdrowy sen i wiele innych czynników. Jeśli źródłem problemów były m.in. zaburzenia hormonalne, trzeba zatroszczyć się o dalsze leczenie i pozostawać pod opieką specjalistów.