Beton i ekologia? Kto by pomyślał, że w XXI wieku, surowa mieszanka cementu, kruszywa i wody, będzie odpowiedzialna za dbanie o wspólne środowisko naturalne. Rosnąca rola ekologii, zmieniająca się świadomość o konieczności dbałości o nasze, wspólne otoczenie sprawiła, że najbardziej pożądane są takie rozwiązania, które pomagają w walce ze śmieciami, zanieczyszczeniami powietrza czy groźnymi dla zdrowia zarazkami. W szeregu zielonych technologii dbających o naszą planetę staje beton.

Uniwersalna szarość wspomaga komfort zieleni

Jeszcze nigdy w historii nie było tak wysokiej emisji dwutlenku węgla. Nadmierna produkcja szkodliwych substancji i przedostawanie się niekontrolowanych ilości atmosfery stały się prawdziwym problemem dla egzystencji człowieka. Smog, przykrywający warstwą mgły i pyłów największe aglomeracje całego świata, stał się prawdziwym utrapieniem. Pytania o pozbycie się niechcianego intruza zyskały miano prawdziwej zmory naukowców, technologów i zwykłych obywateli. Które z rozwiązań pozwoli na pozbycie się uciążliwego problemu?

Chodniki w służbie czystego powietrza

W czasach, kiedy walka o czyste powietrze nabiera tempa, każda technologia przyczyniająca się do poprawy jego jakości nabiera zupełnie nowego znaczenia. Kto by pomyślał, że zwykły betonowy chodnik może przyczynić się do ochrony naszego środowiska naturalnego? W Warszawie powstała właśnie próbna instalacja ze specjalnych płyt, które mają unikatowe właściwości. Są one zdolne do oczyszczania powietrza ze spalin samochodowych! To autorskie rozwiązanie firmy Górażdże Cement, Instytutu Geofizyki PAN oraz naukowców z warszawskiej Politechniki i Uniwersytetu. Zasada działania wydaje się prosta – innowacyjne właściwości są efektem zastosowania odpowiednich domieszek w produkcji betonu. Dodany tlenek tytanu wykorzystuje zjawisko fotokatalizy. Co to jest?

Fotokataliza sercem ekologicznego chodnika

Betonowy chodnik, zbudowany z wykorzystaniem domieszki tlenku tytanu, pracuje w chwili padania na jego powierzchnię promieni słonecznych. To właśnie wtedy dochodzi do redukcji szkodliwych substancji (przede wszystkim dwutlenku azotu), które rozkładane są na nieszkodliwe związki i wraz z padającą wodą deszczową trafiają do gleby. Dzięki właściwościom betonu rozwiązanie jest trwałe i niezawodne a wykorzystane właściwości skutecznie działają w każdych warunkach. Laboratoryjne wyniki wskazują na 70 procentową skuteczność. Czy zatem przyszłością ekologicznych miast są zielone chodniki?

Najpierw Warszawa, potem Kraków, Gdańsk i Poznań

Innowacyjne rozwiązanie, zastosowane na warszawskiej ulicy, wkrótce znajdzie zastosowanie w kolejnych miastach. Problem smogu dotyczy nie tylko stolicy, ale także mniejszych aglomeracji. Dzięki szerokiej sieci sprzedaży koncernu Górażdże, ekologiczny beton może być produkowany praktycznie w każdym miejscu w kraju. Betoniarnia Poznań, Warszawa, Gdańsk czy Kraków – wkrótce tam będzie produkowany beton do walki ze smogiem. Czas zatem wziąć głęboki oddech!