Jednym z najważniejszych układów naszego ciała jest układ kostny. Jego częścią są stawy, które sprawiają, że się poruszamy. Nieustannie pracują podczas każdego ruchu, co sprawia, że niejako ulegają „zużyciu”. Wiele osób skarży się na dolegliwości bólowe, związane ze stawami. Niekiedy dochodzi nawet do zwyrodnienia stawów, co ma poważne następstwa zdrowotne. Jak zapobiegać ewentualnym problemom? Podpowiadamy w poniższym artykule.

1. Dobry preparat na stawy – sposób na sprawne ciało

2. Aktywność fizyczna – nie pozwól stawom zesztywnieć

3. Zdrowa dieta a stawy

Dobry preparat na stawy – sposób na sprawne ciało

Podstawą dbania o stawy jest zastosowanie preparatu, zawierającego kolagen na stawy. Powodem problemów ze stawami jest „zużywanie się” obecnej naturalnie w stawach mazi, która pozwala na swobodne poruszanie się. Z wiekiem – czasem szybciej, a czasem później – dochodzi w organizmie do utraty kolagenu oraz kwasu hialuronowego. Dobry preparat na stawy powinien zatem dostarczać organizmowi wspomnianych substancji, które pozwolą zregenerować stawy, a także wzmocnić kości. Takim preparatem jest na przykład Flexus – jest to suplement diety, którego zadaniem jest profilaktyka choroby zwyrodnieniowej stawów. Zawiera: kolagen, kwas hialuronowy, glukozaminę i chondroitynę, a zatem wszystkie substancje, niezbędne do regeneracji stawów.

kolagen na stawy

Aktywność fizyczna – nie pozwól stawom zesztywnieć

Problemy ze stawami uniemożliwiają utrzymanie aktywności fizycznej, ale można temu zapobiec właśnie dzięki wdrożonym odpowiednio wcześnie ćwiczeniom. Jest to na tyle istotny aspekt profilaktyki, że pozwala rozruszać stawy, nie doprowadzając do ich sztywności. Ponadto aktywność fizyczna wzmacnia mięśnie, a mocne mięśnie niwelują nadmierne obciążenie stawów. W przypadku problemów ze stawami, najlepiej, aby odpowiednie ćwiczenia zaordynował lekarz lub fizjoterapeuta, który dobierze zestaw ćwiczeń do stopnia zaawansowania schorzenia oraz do wieku pacjenta. Ćwiczenia, przeznaczone do profilaktyki choroby zwyrodnieniowej stawów, nie są trudne ani zanadto obciążające. Wykonywane systematycznie pozwalają uniknąć pogłębiania się choroby, a często mogą zapobiec pojawieniu się jakichkolwiek problemów ze stawami. W duecie z odpowiednim suplementem diety, bogatym w kolagen i kwas hialuronowy, stanowią oręż do walki z bolesną chorobą stawów. Polecana jest też aktywność pod postacią jazdy na rowerze czy spacerów nordic walking.

Zdrowa dieta a stawy

W zapobieganiu wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów nie bez znaczenia jest odpowiednia, zdrowa dieta. Łączy się to bezpośrednio także z utrzymaniem prawidłowej wagi. Warto bowiem wiedzieć, że otyłość ma destrukcyjny wpływ na stan stawów, zanadto je obciążając nadprogramowymi kilogramami. Substancjami, które powinny znaleźć się w diecie osób, narażonych na problemy ze stawami, są: kwasy omega-3, białko oraz witamina D i C, a także kolagen. Nie da się ukryć, że bardzo ciężko dostarczyć organizmowi wszelkich niezbędnych substancji poprzez samą dietę i produkty żywnościowe. To dlatego tak ważne jest, aby uzupełniać menu dobrymi suplementami diety. Spożywane produkty powinny wzmacniać cały układ kostno-mięśniowy. Warto zatem spożywać ryby, żółtko, chude mleko, jogurty i kefiry, produkty białkowe, warzywa kapustne, figi, orzechy i sezam. Niekiedy ciężko jest zmienić nawyki żywieniowe, dlatego warto korzystać z pomocy dietetyka. Fachowiec podpowie, co można, a czego nie powinno się jeść przy danym schorzeniu. Ponadto ułoży przejrzyste plany żywieniowe.