Jeśli zależy Ci na dobrym kwasie chlebowym, potrzebujesz domowego chleba, wody źródlanej i wysokiej klasy rodzynek. Najlepszy i naturalny kwas chlebowy ma złotobrązowy lub ciemnobrązowy kolor i roztacza woń zboża i rodzynek. Jego przygotowanie nie jest skomplikowane, ale wymaga nieco czasu oraz cierpliwości. Dowiedz się zatem, jak zrobić wyśmienity kwas!

Składniki:

  • 2,5 litra źródlanej wody
  • 30 dag domowego chleba razowego
  • Pół szklanki naturalnego miodu wielokwiatowego lub pół szklanki cukru. Dodanie miodu podnosi walory smakowe napoju, znacznie bardziej niż czysty cukier. Ponadto nadają mu niepowtarzalnego, słodowego zapachu.
  • 25dag drożdży
  • kilkanaście rodzynek

Sposób przygotowania:

  1. Pokrój chleb w drobną kostkę i włóż do nagrzanego piekarnika. Kiedy chleb się zarumieni, wyjmij go.
  2. Poczekaj aż chleb wystygnie i zagotuj wodę. Zalej wystudzony chleb ciepłą wodą i odstaw na trzy godziny.
  3. Drożdże i cukier rozpuść w letniej wodzie i dodaj do roztworu chlebowego. Całość wymieszaj i odstaw na 24 godziny w ciepłe miejsce.
  4. Po upływie tego czasu musisz przecedzić powstały roztwór. W tym celu wyparz butelki, wysusz i wrzuć do środka po kilka rodzynek. Przelej przecedzony roztwór do butelek na wysokość ¾ .
  5. Zamknij butelki i delikatnie umieść je w chłodnym miejscu w pozycji leżącej.
  6. Po trzech dniach ostrożnie otwórz butelkę i sprawdź, czy ma on charakterystyczny słodko – gorzki smak.
    UWAGA: Butelki musisz trzymać w leżącej pozycji, ponieważ gaz może rozsadzić naczynie. Zachowaj także ostrożność, kiedy otwierasz butelki.

Naturalny kwas chlebowy nie jest zbyt korzystny dla kobiet w ciąży. Zawiera bowiem minimalne ilości alkoholu, na poziomie maksimum 2%. Kwas można przetrzymywać przez około miesiąc, ale niekiedy napitek ten może nie wytrzymać tyle i już po tygodniu lub dwóch może się okazać, że jest zepsuty. Dlatego dobrze przechowuj swój kwas i pamiętaj o starannym doborze składników. Kwas najlepiej smakuje kiedy jest schłodzony, dlatego trzymaj go w chłodnym miejscu.