Fizjoterapia uroginekologiczna jest często niedoceniana. Z tego powodu w wielu przypadkach można spotkać się z mitami i półprawdami na jej temat. Specjaliści w tej dziedzinie działają jednak skutecznie i przywracają sprawność w obszarze miednicy. Dlatego warto zweryfikować niektóre informacje. Na co trzeba uważać w szczególności? Sprawdź, jakie mity na temat fizjoterapii uroginekologicznej nie mają żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Nietrzymanie moczu podczas ćwiczeń jest normalne.

W niektórych przypadkach kobiety odczuwają objawy wysiłkowego nietrzymania moczu tylko w czasie aktywności fizycznej, kichania lub kaszlu. Są one traktowane jako nieszczęśliwe wypadki i bardzo często ignorowane. Każdy niezależny od woli wyciek moczu powinien być jednak sygnałem, że należy udać się na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego.

Szybka reakcja umożliwia wprowadzenie odpowiedniej rehabilitacji oraz treningu mięśni dna miednicy. Dzięki temu można zapobiegać występowaniu objawów. W trakcie leczenie zaleca się stosowanie różnych środków higienicznych takich jak tampony na nietrzymanie moczu i zaburzenia statyki narządów rodnych URITAM. Poprawa jakości życia będzie odczuwalna już po krótkim czasie.

Silne mięśnie dna miednicy mogą utrudnić poród.

Siła i wytrzymałość mięśni dna miednicy nie mają bezpośredniego wpływu na przebieg porodu. Duże znaczenie ma jednak ich elastyczność i napięcie spoczynkowe. Wytrenowane, silne mięśnie są sprężyste i zdolne do rozluźnienia. Odpowiedni trening tych partii ciała jest więc ważnym elementem przygotowania do porodu i połogu. Umiejętność aktywacji i rozluźnienia mięśni dna miednicy będzie bardzo pomocna.

Każda kobieta doświadcza nietrzymania moczu po porodzie.

Pierwsze dni po porodzie mogą być ciężkie z różnych względów. Znaczna część kobiet obserwuje słabsze czucie mięśni dna miednicy. Nie musi to jednak skutkować trudnościami w kontroli nad trzymaniem moczu. Taki stan przechodzi zazwyczaj w ciągu kilku dni lub tygodni. W tym czasie można stosować produkty higieniczne firmy URITAM. Są one wytwarzane z myślą o kobietach z takimi zaburzeniami.

Warto zaznaczyć, że występowanie nietrzymania moczu po połogu nie jest zjawiskiem prawidłowym. Jeśli funkcje pęcherza i mięśni dna miednicy nie wracają do normy, to konieczna jest konsultacja z fizjoterapeutą uroginekologicznym.

Kobiety po porodzie nie powinny ćwiczyć mięśni brzucha.

Dobór odpowiednich ćwiczeń zależy od tego, ile czasu upłynęło od porodu. Zmiany w organizmie związane z okresem ciąży sprawiają, że niektóre z tradycyjnych aktywności nie są zalecane w pierwszych miesiącach po wyjściu ze szpitala. Zastosowanie odpowiedniej techniki i intensywności treningu umożliwia jednak powrót do pełnej sprawności. Należy jednak pamiętać, że w przypadku pojawienia się niepokojących objawów, trzeba skontaktować się ze specjalistą.

Fizjoterapię uroginekologiczną należy zacząć dopiero po porodzie.

Wiele kobiet zgłasza się po pomoc, gdy nie planuje kolejnego dziecka. Następuje to najczęściej w wyniku pojawienia się dolegliwości takich jak nietrzymanie moczu, rozejście mięśni prostych brzucha lub obniżenie narządu rodnego. Najlepiej jednak nie czekać i zgłosić się do specjalisty dużo wcześniej, zwłaszcza jeśli planuje się ciążę. Rehabilitacja pozwoli przygotować mięśnie i cały organizm do porodu. Dzięki temu ryzyko wystąpienia niepokojących objawów będzie dużo mniejsze.