Wśród najnowszych osiągnięć medycyny wymienić należy bez wątpienia terapię fenotypową. Są to spersonalizowane działania, które mają na celu poprawę jakości życia danej osoby. Wszystkie te działania mają dotyczyć jednej, konkretnej osoby, nie zaś ogółu społeczeństwa. Dzięki temu są niezwykle skuteczne.

Terapia fenotypowa to kompleksowa profilaktyka, którą dedykuje się jednej konkretnej osobie. Obejmuje wszelkie działania, które wiążą się z profilaktyką wszelkich chorób, mogących wiązać się z zanieczyszczeniami środowiska, nadmiarem stresu i sytuacji stresogennych, zbyt mała ilością wypoczynku, przepracowaniem, zbyt mała ilością aktywności fizycznej, jak i spożywaniem niezdrowej, wysoko przetworzonej żywności. Wszelkie te zadania są bardzo istotne i mogą znacząco poprawić jakość i komfort życia osoby, dla której zostają przygotowane. Bez wątpienia to jeden z głównych powodów, dla których coraz więcej osób decyduje się na takie właśnie działania.

Czym jest terapia fenotypowa i jakie są jej główne zasady?

Ten szczególny rodzaj terapii to złożony proces, składający się z wielu elementów. Ważne są tutaj więc nie tylko dieta fenotypowa, ale również różne zabiegi medycyny fizykalnej, w tym m. in. diagnostyka, fizjoterapia, fizykoterapia, masaże, magnetoterapia, kawitacja, czy choćby krioterapia. Wszystko uzależnione jest od tego, jakie są realne potrzeby osoby cierpiącej na dane schorzenie. Wszystko to ma bowiem doprowadzić do tego, że dana osoba odzyska lepszą kondycje organizmu, oczyści i detoksykuje swój organizm, a także poprawi jakość zdrowia. Stosując wiele, powiązanych ze sobą elementów najszybciej i najprościej można osiągnąć oczekiwany efekt. Trzeba także pamiętać, że dieta fenotypowa to bez wątpienia jeden z najistotniejszych elementów tych działań. Wyłącznie wtedy, kiedy nasza dieta będzie bez zarzutów, będziemy unikać wszelkich niebezpiecznych i szkodliwych produktów i substancji w swojej diecie, a przy tym zadbamy o prawidłowe odżywienie organizmu, pozostałe działania przyniosą nam oczekiwane efekty. Bez tego możemy spodziewać się, że nawet jeśli dostrzeżemy poprawę, to będzie ona bardzo krótkotrwała.

Dlaczego dieta fenotypowa jest tak skuteczna?

Ten szczególny rodzaj diety opiera się przede wszystkim o całkowite spersonalizowanie diety. Całe menu dostosowane jest do jednej, konkretnej osoby i ma zapewnić jej własne potrzeby. Taki jadłospis może być ułożony dopiero po wstępnej diagnostyce, a więc opartej o badania laboratoryjne krwi, moczu i często także kału. Po przeanalizowaniu wszystkich istotnych parametrów można ułożyć taką dietę, która dostarczy wszelkich ważnych substancji, zlikwiduje niedobory, a także dostarczy wiele substancji niezbędnych do oczyszczenia organizmu i jego prawidłowego działania. Właśnie dlatego terapia fenotypowa jest tak skuteczna. Jest ona bowiem odpowiedzią na realne i faktyczne potrzeby danej osoby, nie zaś ogółem zasad kierowanych do wielu osób, o różnych potrzebach i stanie zdrowia.